van de vermoedelijke stichting der stad tot het einde van het jaar 1890' bij eenbracht. Het samenstellen daarvan werd in december 1894 afgesloten. 18> Het boek omvatte uiteindelijk 281 pagina's, terwijl het werk van Ekama slechts 46 pagina's groot was. Janssen van Raay hield zich wel trouw aan Ekama's oorspronkelijke tekst, en wijzigde die slechts als hij iets kon toe voegen of verbeteren. De Kroniek is, honderd jaar na verschijnen, nog steeds een veel gebruikte vraagbaak. Zoals gezegd, sloten de jaar overzichten in de jaarboekjes hier tot 1921 op aan, en de traditie werd vanaf 1929 voortgezet met de kronieken in de Jaarboeken van de Vereniging 'Haerlem'. De Maatschappij tot Verbetering der Huisvesting van Minvermogenden Waren die publicaties, en het voorzitterschap van allerlei organisaties, nu voldoende reden om een straat naar Janssen van Raay te vernoemen? We kunnen hier eenvoudig 'neen' op antwoorden. Voor de verklaring van de naamgeving van de Janssen van Raaystraat keren we terug naar de hierbo ven al genoemde 'Maatschappij tot Verbetering der Huisvesting van Min vermogenden in Haarlem'. Hoe men tot de oprichting van deze Maatschappij is gekomen, of wie het eerste met het idee daartoe kwam, is niet bekend. Feit is, dat de eerste 'vergadering van aandeelhouders' werd gehouden ten kantore van de Haarlemsche Bankvereeniging, op 15 oktober 1895. Deze datum is sedert dien ook als oprichtingsdatum gehanteerd. 19> Uit de notulen citeren wij het volgende:20) 'Tegenwoordig waren de Heeren: Jhr. Mr. J.W.G. Boreel van Hoge- landen, A. de Clercq, Mr. F.R. Crommelin, F.A. Gryseels, H.L. Janssen van Raay, Jhr. Mr. F.W. van Styrum en Dr. J.B. Wijnhoff, benevens de Heer S. Roog, die zich bereid heeft verklaard de Maatschappij als technisch adviseur ter zijde te staan. Aanteekening wordt gehouden, dat als aandeelhouders zijn toegetreden: Directeuren van het fonds tot den Predikdiensten der Vereenigde Doopsgezinde gemeenten voor 5 aandeelen Mevr. A.L. Dyserinck-Wijnands Dames Sluijterman van Loo de Heeren: P.C. André de la Porte Jhr. Mr. J.W.G. Boreel v. Hogelanden 5 aandeelen 4 aandeelen 3 aandeelen 2 aandeelen Haerlem Jaarboek 1996

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 96