De eerste projecten waren bescheiden: er kwam, na de eerste start, maar weinig geld los, waarover het bestuur zich ernstig beklaagde. Leden/ donateurs verkregen immers aandelen in onroerende goederen? 'Het is toch algemeen bekend, dat de groote kweekplaatsen voor ziekten van den meest ernstigen aard te vinden zijn in ongezonde krotten; die ziekten worden voorkomen of genezen in woningen, goed voorzien van lucht en licht, zooals onze Maatschappij die tracht te bouwen.' 26> Een zekere 'Dick' deed in de Oprechte Haarlemsche Courant een poging met een gloedvol betoog de vrijgevigheid van de Haarlemmers op te wek ken: 'Maar geld is ook hier de ziel van de negotie, de zenuw van den oorlog. Negotie? Neen! Wie bij deze Maatschappij komt om zaken te doen, wie een geldbelegging zoekt, - o, zéker is ze, doch de dividenden zijn zéér laag! Maar oorlog, ja, daarvan kan men hier spreken. De Maat schappij toch voert een onafgebroken strijd tegen de krotwoningen in Haarlem, en daarmede tegen ziekten, tegen onreinheid, tegen onzedelijkheid en misdaad. Klinkt dat laatste u vreemd? Denk er dan aan dat in vele van die krotwoningen een slag van menschen samen rot, dat voor de samenleving een voortdurende bedreiging is. Daar wonen en komen de leden van het inbrekers- en boefjesgild, de Apachen in soorten, hardloopers, liedjeszangers., en hun invloed op de omgeving is geen gunstige!' Na deze, wat bedenkelijke, omschrijving vertelt 'Dick' wat de prachtige ge volgen van sloop en nieuwbouw zijn en wat er allemaal nóg beter kan, waarna hij besluit: 'Zegenrijk kan dus werken een Maatschappij als die we hier introdu ceerden bij wie haar nog niet kenden. Maar ik herhaal: daartoe heeft zij geld noodig. Behoef ik gegoeden nog op te wekken haar ijverig Bestuur met het nemen van aandelen te steunen? Deze sociale arbeid is in zekeren zin filantropisch, al vraagt de Maatschappij geen geld cadeau (wat ze natuurlijk evenmin weigeren zou!). De Amerikaansche millionair Peabody schonk aan Londen 30.000 goede arbeiderswoningen. Komaan, heeft niemand lust "de Haarlemsche Peabody" te heeten?' 27> P.M. KERNKAMP

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 99