Een teken aan de wand Schouwen* en behangsels in Haarlemse regentenkamers 1648-1795 Inleiding De Haarlemse hofjes, die in 1888 door Allan al opgenomen zijn in zijn Ge schiedenis en beschrijving van Haarlem, vormen tegenwoordig een beeldbepalend onderdeel van de stad, dat bij stadswandelingen zelden wordt overgeslagen. De architectuur van de toegangspoortjes en van de regentenhuizen, alsmede de besloten ligging van de huisjes rondom een binnenhof, verwijzen naar het rijke sociaal-historische verleden van Haarlem. Tussen 1648 en 1790 is een reeks van Haarlemse hofjes gesticht, waarvan het bijzondere is dat de regentenkamers in uiteenlopende modestijlen nog geheel of ten dele intact zijn. De vraag dringt zich op in hoeverre de diverse oorspronkelijke interieuren van regentenkamers een weerschijn zijn van een speciale periode in de meer algemene Haarlemse wooncultuur. Literatuur over de aparte hofjes is in een aantal gevallen ruim voorhan den. De nadruk ligt hierin op de geschiedenis en de architectuur, maar niet in alle gevallen is tevens aandacht aan de interieurkunst van de regenten kamers besteed. Alleen de regentenkamers van de Hofjes van Staats en Noblet en het Vrouwe- en Antoniegasthuishofje kwamen in eerdere publicaties mede aan bod, terwijl er een uitgebreid artikel over de regenten kamer van het Teylershofje is. 2> Van andere regentenkamers, zoals die van het Frans Loenenhofje en het Hofje van Oorschot, zijn tot dusver geen uit gebreide gegevens gepubliceerd. De goed bewaard gebleven hofjes archieven blijken echter wel degelijk mogelijkheden te bieden om onder zoek naar de oorspronkelijke inrichting te doen. Wij hebben een viertal regentenkamers onderzocht, namelijk die van het Vrouwe- en Antoniegasthuishofje, het Hofje van Staats, het Hofje van Noblet, het Hofje van Oorschot en het Frans Loenenhofje. Hiernaast wordt kort aan de regentenkamer van het Teylershofje gerefereerd, waarnaar wij zelf geen onderzoek hebben gedaan. Deze regentenkamers hebben wij ver geleken met enkele bewaarde interieurs uit Haarlemse woonhuizen uit de zelfde periode. A.H.M. SCHOOTS-TIMMERMAN EN L. ZENHORST A.H.M. SCHOOTS-TIMMERMAN EN L. ZENHORST

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1996 | | pagina 9