Jacobs. Hoorden piepen, 't Waren kuikens. Kuiken gekocht! Keurig in een doosje meegenomen en onder de kast achter in klas gezet. De hele klas ingelicht. Die goede Van Tussenbroek kwam binnen. Al spoedig de kreet: "Zit stil, daar achterin". Dit verstond het kuiken niet. Het gevolg was, dat de een na de ander achter uit de klas op de gang stond. Gepiep ging gewoon door. Van Tussenbroek ging op onderzoek uit, vond het kuiken en van de klas wist natuurlijk niemand iets. Van Tussenbroek was toch al zo'n nerveuze man.' Leraar plant- en dierkunde was lange tijd Meilink. Ook zijn lokaal was amfitheatergewijs ingericht. Wieb Dorsman: 'Er stonden wat opgezette dieren, zoals een vos, een otter en zelfs een vogelbekdier. En er stond een menselijk skelet. Het was een omgeving, die aanvankelijk een grote indruk op me maakte. Wij kregen les van de heer Meilink, die ons het vak leerde met behulp van door hem zelf geschreven boeken. We kregen ook wel eens schriftelijk werk, maar ik kan me niet herin neren, dat we ons blaadje ooit terugzagen. 'De heer Meilink had een wat hese stem. Ik denk, dat dit tot het gerucht aanleiding gaf, dat hij, zoals de jongens dat noemden, "op één long leefde".' Velen herinneren zich aardrijkskundeleraar 'toewan' E.W. Venema. Duco Mees: '[Venema] was na zijn studie twee maanden in Neder lands Indië geweest en vertelde daar het hele derde leerjaar over. Volgens de Indische jongens in de klas sprak hij het Maleis niet geheel correct uit'. Ati Yzer bevestigt Venema's grote liefde voor Indië, die elke les van hem afstraalde. 'Zelfs met dia's en grammofoonplaten bracht hij ons daarheen!' Indische leerlingen Het was de gewoonte dat kinderen van de Nederlanders in Nederlands Indië voor hun puberteit naar Nederland werden gestuurd, omdat ze an ders zouden 'verindischen'. Juist in Haarlem kwamen veel jongens (en ook meisjes) uit Nederlands Indië een opleiding volgen. Dit zal te maken heb ben met Haarlems goede reputatie op onderwijsgebied en de aangename woonsituatie. Op de HBS-a werd zelfs Maleis gegeven. 71 Ook op de HBS-b zaten kinderen uit Nederlands Indië. Volgens Frank Appelman was de goede reputatie van directeur Van Mourik Broekman er de reden voor dat FLORENCE KOORN (RED.)

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 121