De motie was uitermate belangrijk. In Bornwaters visie op een volks huisvestingsbeleid diende de gemeente niet zelf woningen te bouwen, maar samen te werken met woningbouwverenigingen. Haar rol zou dan moeten bestaan uit het aankopen van bouwgrond om die vervolgens aan een woningbouwvereniging in erfpacht af te staan, het aanleggen van straten of de financiering van de riolering. De gemeente diende dus een initiërende rol te vervullen. Anders zouden de volkshuisvestingsplannen gedoemd zijn te mislukken, zo meende Bornwater. Woningbouwvereniging Bloemendaal Verder ging tevens een stimulerende werking voor een volkshuisvestings beleid uit van woningbouwvereniging Bloemendaal. Niet in de laatste plaats omdat het raadslid Bornwater voorzitter was van deze eerste woningbouwvereniging die in 1915 in Bloemendaal werd opgericht. Haar doelstellingen, zoals haar naam reeds aangaf, werden uitsluitend in die ge meente uitgeoefend. 35> Deze vereniging verzocht in een rekest (verzoek schrift) de gemeente 'zoodanige besluiten te nemen dat zoo spoedig doen lijk, ook voor de werklieden, in onze gemeente behoorlijke, hygiënisch ingerichte woningen beschikbaar komen'. 36> De woningbouwvereniging hoopte zo een principiële beslissing over de bouw van arbeiderswoningen uit te lokken. De burgemeester deelde daarop de raad mee dat het college van b w instemde met het voorstel om 'zo spoedig en zo krachtig moge lijk' mee te werken aan de verbetering van de volkshuisvesting. De verant woordelijkheid voor bouwplannen legde burgemeester Bas Backer bij de woningbouwverenigingen. De woningbouwvereniging Bloemendaal bleef overigens niet de enige. Door het subsidiestelsel van 1901 leidde de Woningwet ook in een kleine gemeente als Bloemendaal tot de oprichting van meerdere woningbouw verenigingen, al dan niet op confessionele leest geschoeid. Enkele jaren na de oprichting van de niet-confessionele woningbouwvereniging Bloemen daal werd vanuit socialistische hoek de woningbouwvereniging Bloemen- daal-Noord gesticht (1918).37) De eerste woningwetbouw in tuinwijkachtige opzet Naast de Bloemendaalse arts, raadslid en voorzitter van woningbouw vereniging Bloemendaal, J.Th. Bornwater, was ook de Overveense post directeur F. van Twisk betrokken bij de realisatie van het Tuindorp-project. Beiden voerden reeds een lange strijd in hun pogingen om de volkshuisves ting in de gemeente Bloemendaal te verbeteren. Om hun doel te bereiken HENRI SPIJKERMAN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 149