drs. j. bart uittenhout (eindredactie) Monumentenzorg Haarlem Samengesteld door de medewerkers van de afdeling Bouwkunde, Monumentenzorg en Archeologie, bureau monumentenbeleid. Inleiding: ir. D. Snijders, hoofd afdeling; historisch onderzoek: Wil den Heijer; fotografie (tenzij anders vermeld): Jos Fielmich; eindredactie: Bart Uittenhout. Inleiding Of 1997 voor de Haarlemse monumentenzorg een goed jaar was, kan uiter aard pas over een aantal jaren beoordeeld worden. Net als bij wijn is wel een voorspelling te doen. Veel gaten in het beschermde stadsgezicht werden met veel zorg na (te?) lange tijd gevuld. Ik denk daarbij aan de brandweerkazerne, het Konings carré en het terrein naast de Olifant. Ook werd een behoorlijk aantal be schermde monumenten weer in goede staat gebracht, afzonderlijke panden zijn hierna traditiegetrouw beschreven. Een bijkomend voordeel is dat in sommige gevallen ook (weer) nuttige functies aan (delen van) panden gege ven werd, zoals bij het project Wonen boven Winkels. Financieel trok het Rijk lering uit de onderzoeken naar de staat van de monumenten en naar de effecten van subsidiëring: een extra bedrag werd beschikbaar gesteld. Helaas was dat 'maar' 275 miljoen tegenover een - al leen al bouwtechnische behoefte van 1,4 miljard. Ook Haarlem deelt in de extra bijdrage. De Haarlems monumenteneigenaren hebben echter in de afgelopen jaren, gestimuleerd door de afdeling en geholpen door gemeente lijke bijdragen, wat betreft de bouwtechnische situatie, een voorsprong ge nomen op die elders in het land. Het effect: het budget rijkssubsidie voor Haarlem daalt na 2003. Automatisch volgt de vraag of Haarlem met minder toe kan. Het antwoord is eenvoudig: nee. De vermindering toont alleen maar aan dat in heel Nederland de behoefte inderdaad tenminste naar de genoemde extra bijdrage van 1,4 miljard omhoog moet om op een alleen al bouwtechnisch - behoorlijk peil te komen. In 1997 zou de selectie van gemeentelijke monumenten afgerond moeten zijn volgens eerdere planning. Zowel de aard als de omvang van op eniger lei wijze waardevolle bebouwing was aanleiding nog eens goed stil te staan bij de grove selectie. Enig uitstel was het gevolg, maar 1998 levert een goed voorstel op, daar ben ik van overtuigd.

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 173