oorspronkelijke is uitgangspunt bij het op de monumentenlijst plaatsen van objecten. De monumentencommissie heeft dan ook geadviseerd de tuin- koepel van de gemeentelijke monumentenlijst te verwijderen. Gemeentelijke restauraties grote markt 2 stadhuis (rijksmonument, infocentrum) Het Gemeentelijk Informatie Centrum was tot voor kort gevestigd in de Barteljorisstraat onder de bekende roodgekleurde luifel. Dit jaar kwam aan deze lokatie een eind en verhuisde deze instelling naar het stadhuis. Het informatiecentrum is nu gevestigd in de voormalige personeelskantine on der de gewelven van de Gravenzaal. De entree is aan de Grote Markt, naast de bordestrap. Deze kelderruimten (twee rechthoekige ruimten met tonge welven overdekt) zijn waarschijnlijk in dezelfde tijd ontstaan als de Gravenzaal. De bouwtijd daarvan wordt gesteld in de tweede helft van de veertiende eeuw, hoewel een minder waarschijnlijke mogelijkheid is dat deze kelders in een latere periode zijn ingebracht. Omdat de kelders, zover bekend, nooit onderzocht zijn, kan een definitief oordeel niet gegeven wor den. Mogelijk dienden deze ruimten aanvankelijk voor de opslag van le vensmiddelen, brandstoffen en dergelijke. Ook wordt een gebruik voor het (tijdelijk) opbergen van gevangenen verondersteld. Bekend is wel dat in de zeventiende eeuw de schout hier zijn domicilie hield. Aan de westzijde had elke kelderruimte een kachelnis die uit de late achttiende eeuw dateert. Dat wijst op een gebruik als verblijfsruimte vanaf minstens die tijd. De laatste decennia zijn deze ruimten in gebruik geweest als kantine en kantoorruimte voor het stadhuis. De twee kelderruimten waren al jaren aan een flinke opknapbeurt toe. Delen van het stucwerk kwamen met enige regelmaat spontaan naar bene den, maar geld voor het noodzakelijk herstel was niet voorhanden. Het kwam dus goed uit om juist hier het info-centrum onder te brengen. De be staande ruimte was net voldoende. In de eerste kelderruimte was het moge lijk het info-centrum met de publieksbalie te vestigen. De tweede kelder ruimte, waar geen daglicht komt, bleek goed geschikt om als leesruimte in te richten. Tevens werd daar de noodzakelijke ruimte gevonden voor de opstelling van het benodigde informatiemateriaal. Omdat de vorm van de gewelven de toepassing van standaardkasten onmogelijk maakte, zijn deze speciaal voor die plek ontworpen, evenals de balie. Extra daglicht in de eer ste kelderruimte werd verkregen door de deuren in de gevel aan de Koning straat permanent te openen en deze opening van geïsoleerd glas te voor zien. De indeling is ruim en transparant van opzet doordat gebruik werd Haerlem Jaarboek 1997

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 176