Hout-monument op ons gemaakt had, hier door een gedenkteeken, den belangrijken man volkomen waardig, zoude worden uitgewischt. Eindelijk - ja - daar, een weinig afgelegen, digt bij de Vischmarkt, zagen wij het graauwe, onoogelijke beeld op zijn pedestal zich verhef fen; doch verheffen is 't woord niet, moeite doen om zich van den grond te beuren! - Om het hek was de straat alles behalve zindelijk, terwijl drie uit het gareel ontspannen ezels er aan vastgebonden, rustig met een lodderig oog de voorbijgangers monsterden. Een regt teekenachtige groep!' Ook in het dispuut tussen Haarlem en Mainz kiezen de Drenten partij voor Haarlem. Haarlems roem Tot slot laten de auteurs nog hun licht schijnen op vier wereldberoemde Haarlemse fenomenen: de Haarlemsche Courant, de Haarlemmer olie, de Haarlemse bloemen en de Haarlemse blekerijen. Voor de door Elisabeth Jongejan gesmade bespreking van de Haarlemsche Courant zij verwezen naar elders.9) De mededelingen over de andere parels in Haarlems kroon volgen hier: 'Haarlemer olie! - Aan wie is ze niet bekend, het panacé der kwalen en kranken, wedijverende met de pillen van paus Urbanus en de kruiden van Beerenburg, om Adams sterfelijk nakroost tegen ziekten te behoeden of er van te genezen. Haarlemer olie! Het grimmige spooksel, dat alle sterfregisters van den burgerlijken stand, alle genees kundige faculteiten aan de hoogescholen, alle doodsadvertentiën, alle maatschappijen van levensverzekering, alle snijkamers en kerkhoven, doodbidders en doodgravers met een' gewissen ondergang bedreigt, gaat gij in den oorlog, voorzie u van eenige fleschjes Haarlemer olie, vooral opregte, even als de courant, en gij zijt onkwetsbaar. Moet gij ter zee varen, doe desgelijks; al leedt gij schipbreuk, ge zoudt niet verdrinken of eene prooi der haaijen worden. Zijt gij met eenigen overvloed op den rug gezegend, drink Haarlemer olie, en het heuveltje der ergernis voor de wereld zal inkrimpen. Moet gij hooge torens beklimmen en zijt gij zwak van hoofd, gebruik eenige droppels van dit vocht en gij zult niet duizelen. Kwellen u de eksteroogen, met één fleschje zullen u de straten van sommige vaderlandsche steden geen gruwel meer zijn -. Ook de lievelingen van Flora hebben Haarlem een' beroemden naam NOP MAAS

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1997 | | pagina 47