voor bijzondere scholen, waar zowel maatschappelijk als godsdienstig on derwijs gegeven werd. De joodse gemeente zag zich hierdoor gedwongen om een aparte godsdienstschool op te richten; voor het gewone, maat schappelijke onderwijs moesten de kinderen uitwijken naar openbare scholen.9) Om de bouw van het gemeentehuis mogelijk te maken moeten eerst twee aangrenzende huizen worden aangekocht en afgebroken. 101 Al met al vergt de bouw een enorme investering van de joodse gemeenschap. Dankzij inzamelingen en schenkingen weet het bestuur de benodigde financiële middelen toch bij elkaar te krijgen. Er wordt een commissie gevormd die de bouw in goede banen moet leiden. En nadat op 16 juni 1887 voor een bedrag van 17.900 de aanbesteding plaatsvindt, wordt op 31 augustus van dat jaar de eerste steen gelegd. u> De architect is D.E.L. van den Arend uit Aerdenhout, de Haarlemse aannemer H.J. Zuurendonk voert de bouw uit.121 Nog geen jaar later, op 22 juni 1888, wordt het nieuwe gemeente gebouw ingewijd. Gedurende de bouw hebben de ongeveer 70 leerlingen, die zijn verdeeld over twee klassen, onderwijs ontvangen in een gemeente lijke burgerschool aan het Klein Heiligland. 13) De stichting van het gemeentegebouw moet begrepen worden tegen de achtergrond van de toenemende voorspoed van de joodse gemeenschap in Haarlem (en omstreken) in het laatste kwart van de vorige eeuw. Terwijl de joodse bevolking in de stad tot omstreeks 1875 slechts geleidelijk toeneemt, stijgt het aantal joden vanaf dat jaar snel. 14> Deze tendens moet verklaard worden uit de beginnende industrialisatie en de uitbreiding van handel en verkeer in de stad, die vanwege zijn ideale ligging dichtbij Amsterdam en aan de rand van de duinen een sterke aantrekkingskracht uitoefent, uiter aard niet alleen op joden. Sindsdien groeit de Haarlemse joodse gemeente uit tot een van de grotere en meer welvarende van Nederland. In 1899 kun nen er 738 leden worden geteld. 15> Overigens behoren tot deze kerkelijke gemeente of kille ook de omliggende dorpen Bennebroek, Bloemendaal, Haarlemmerliede, Spaarnwoude, Haarlemmermeer, Heemstede, Schoten, Spaarndam, Zandvoort (aanvankelijk) en Santpoort. Tegelijk beleeft het sociale leven een voorheen ongekende bloei. De joodse gemeente is georga niseerd in diverse bestuurslichamen en spint een netwerk van culturele en maatschappelijke verenigingen en liefdadigheidsinstellingen. Zeer belang rijk voor de ontwikkeling van de joodse gemeenschap is de aanstelling van een eigen rabbijn in 1892, de bekende Simon Philip de Vries. 16) Als gevolg van een stijging van de opbrengsten uit de kerkelijke belastin gen groeit de financiële voorspoed. Hierdoor ontstaan nieuwe mogelijkhe den om voor de verschillende uitingen van het joodse leven betere voorzie ningen te treffen. Behalve het gebouw aan de Lange Wijngaardstraat WIM DE WAGT

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1998 | | pagina 121