samen met de toonaangevende architectenfamilie Van der Steur en deed in de stad van zich spreken. Al eerder zette hij bijvoorbeeld zijn handtekening onder het ontwerp van het kerkgebouw van de Evangelische Broeder gemeente aan de Parklaan (1876-1877). Misschien dat de opvallende, ele gante voorgevel van deze christelijke kerk het bestuur van de joodse ge meente zó heeft aangesproken dat ze besloten de bouwmeester van dit gebouw ook in de arm te nemen. Van den Arend is overigens vooral bekend geworden door het latere Brongebouw in het Frederikspark, dat hij ont wierp samen met J.A.G. van der Steur (1894-1895). -126- De architectuur van het gemeentegebouw kan getypeerd worden als een eenvoudige toepassing van neo-classicistische stijlmiddelen. Naar de reden waarom Van den Arend, in samenspraak met zijn opdrachtgever, voor deze bouwstijl koos, is het gissen. De weelderig uitgedoste facade van de Evan gelische kerk is in hoofdlijnen eveneens neo-classicistisch, maar in de de tails zijn kenmerken van het neo-gotisch en neo-romaans te herkennen.25) Uit andere van zijn hand bekende bouwwerken weten we dat Van den Arend gewend was in verschillende stijlen te werken. De architectuur van het Brongebouw bijvoorbeeld is gebaseerd op de neo-Hollandse renais sance. Hij was dus een eclecticus, die al naar gelang de aard van de bouw opdracht en de wensen en het budget van zijn opdrachtgever de ene of de andere stijl uit het verleden toepaste. Een werkwijze die hij deelde met de meeste andere architecten aan het einde van de negentiende eeuw. Met de keus voor een toepassing van het neo-classicisme bevond Van den Arend Tekening voorgevel, 1994. (Archief Bouwplannen, dossier nr. 10618, gemeente Haarlem) Haerlem Jaarboek 1998

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1998 | | pagina 126