wijze geornamenteerd. Ook in de secretarie bevindt zich een zwart-marme- ren schouw met geornamenteerd rookkanaal. De plafonds van de beide vergaderzalen zijn rondom voorzien van een gestuct fries met grote acanthusbladeren. In het midden van de plafonds was rond een ventilatie opening een gestuct ornament aangebracht; alleen die in het achterste ver trek siert nog het plafond. Hier moet de eenvoudige, maar smaakvolle 'gaslustre' aan gehangen hebben waar in het krantenverslag melding van wordt gemaakt. Zeer opvallend zijn de dubbele schuifdeuren die de beide vertrekken van elkaar scheiden. Deze reiken tot aan het plafond en kunnen geheel naar opzij in de tussenwanden worden weggeschoven. In geopende toe stand onstaat hierdoor op de verdieping één grote, zaal-achtige ruimte die inderdaad een 'statige' indruk moet hebben gemaakt. Vergaderen, Hebreeuws leren, baden Over het dagelijks gebruik van het gemeentegebouw door de jaren heen, zijn in de bewaard gebleven archiefstukken van de nig Haarlem slechts flarden terug te vinden. Toch valt er een begin van een reconstructie te ma ken. 27> Uit de notulenboeken blijkt dat het kerkbestuur en de kerkeraad bijeen kwamen in een wisselende frequentie, variërend van enkele keren per jaar tot iedere maand één keer. Het kerkbestuur, dat het vaakst vergaderde, be stond uit drie of vier leden, de kerkeraad kende een aanzienlijk uitgebrei dere samenstelling, oplopend tot wel negen of meer leden. Mogelijk dat ook het schoolbestuur en het armbestuur zich in deze vertrekken verzamel den om de agenda te behandelen. De secretarie was geopend iedere ochtend van negen uur tot half een.28) Vanaf de jaren twintig van onze eeuw tot in de oorlogsjaren werd het kan toor gerund door de ambtenaar van de joodse gemeente Gabriël Jacobs. Deze was bovendien de secretaris van zowel kerkeraad als kerkbestuur. De godsdienstschool vormt een verhaal apart. Aan het hoofd stond rab bijn De Vries, die zelf lessen gaf. Het onderwijs van dergelijke joodse onderwijsinstellingen bestond onder meer uit lessen in het Hebreeuws, ver taling van de Pentateuch (de vijf boeken van Mozes in het Oude Testa ment), bijbelse geschiedenis en - voor gevorderde leerlingen - commen taar op de Talmoed.29) Al met al een vol rooster. Aan de lestijden werd af en toe wel wat veranderd, maar niet veel. Om een beeld te geven: in de jaren dertig werd les gegeven op zondagochtend van negen uur tot half een, en vier dagen in de werkweek van vijf uur 's middags tot half acht 's avonds. Tot verdriet van de rabbijn en de kerkbestuurders echter werd de school Haerlem Jaarboek 1998

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1998 | | pagina 134