vakken' gegeven. Dit gebeurt onder leiding van niemand minder dan ir. J.M. de Casseres.63) Als stedenbouwkundige in dienst van de gemeente Eindhoven en auteur van een vooruitstrevend boek over moderne steden bouw, heeft deze een grote reputatie opgebouwd in de vakwereld.64) Nu is hij werkeloos. Verder wordt er een algemene bibliotheek ingericht waar boeken kunnen worden geleend, want ook openbare leeszalen zijn voor de joden inmiddels verboden terrein. Een verzoek om een tapvergunning - joden mogen geen cafés en restaurants meer bezoeken - wordt door het stadsbestuur echter afgewezen.65) Voor de jeugd komt er een jeugdsjoel, onder leiding van ambtenaar Jacobs. Zo'n 60 a 70 kinderen bezoeken de geïmproviseerde mini-syna goge. 66) In het voorjaar van 1942 wordt op de binnenplaats achter het ge bouw ook nog een speelplaats voor de kinderen aangelegd, wat door het bestuur van de gemeente als 'een noodoplossing' wordt beschouwd. De onmisbare zandbak wordt gemaakt door leerlingen van de timmercursus, onder toezicht van Peereboom.67> En als sprake is van de oprichting van een joodse Fröbelschool denkt men ook nu weer aan huisvesting in het gemeentegebouw, aangezien het Haarlemse stadsbestuur geen lokalen be schikbaar wil stellen. Wel is het daarvoor nodig dat er kinderwasbakken, kinder-w.c.'s en andere speciale voorzieningen worden aangebracht.6S) Als gevolg van het intensievere gebruik krijgt het gemeentegebouw het steeds zwaarder te verduren.691 De synagoge is er overigens nog slechter aan toe. Want in mei 1942 merkt een van de kerkeraadsleden op dat de ge bouwen van de joodse gemeente 'er vreeselijk slecht onderhouden uitzien, vooral de synagoge 70) Het verhaal van het gemeentegebouw in de oorlogstijd loopt dan op zijn eind. Op zondag 6 september 1942, 's ochtends om half elf, komt de kerken raad aan de Lange Wijngaardstraat bijeen voor een onverwachte vergade ring. De voorzitter, Chapon, opent de vergadering en leest het volgende voor: 'Ik heb u, heren leden van de kerkeraad, in deze zitting bijeengeroe pen, wegens de zeer ernstige gebeurtenissen die in onze gemeente hebben plaatsgevonden. Zij zijn u niet onbekend. Daarom zou het geen zin hebben ze weer in woorden te herhalen, woorden, die toch onvoldoende weergeven hoe vreselijk alles is geweest.'7l) Chapon vervolgt dan met een zeer tragisch en schokkend relaas van de deportatie van Haarlemse joden vanaf het goederenstation bij de Wester gracht, op 25 augustus. Hij besluit zijn redevoering, die hij met opzet voor het nageslacht in het notulenboek laat vastleggen, met een gebed. Het Haerlem Jaarboek 1998

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1998 | | pagina 142