het spel stonden. In kiesdistrict 3 veroverde de lijst aanvankelijk alle 4 be schikbare zetels. Omdat hun kandidaat de geheelhoudersactivist W.L. Schram Az ook in district 2 werd gekozen moest één van de zetels in dis trict 3 worden opgegeven. Naast de beide leden van Socialistenbond deden voor de Volkskiesvereeniging ook de al genoemde W.L. Schram Az, oud lid van de liberale kiesvereniging 'Vooruitgang', en L. Modoo hun intrede in de raad. Het jaar daarna slaagde de Volkskiesvereeniging erin om de metaal arbeider M. de Braai, opnieuw via district 3, in de raad te krijgen. Maurits de Braai was lid van 'Nederland en Oranje' (aangesloten bij de arp). Hij -159- zou uiteindelijk voor deze organisatie 39 jaar lid van de gemeenteraad blij ven. 7) In 1901 was het opnieuw raak. Via een gemeenschappelijke lijst Volks- kies-vereeniging/SDAP werd F.W.N. Hugenholtz in district 3 gekozen. In de herstemming moest hij het 'opnemen' tegen de kandidaat van de sdap P.J. Troelstra. Deze SDAP-partijleider had zich in 1900 in Haarlem gevestigd. Door de plaatselijke afdeling werd hij meteen als nieuw wapen in de strijd gegooid. Dat hij uiteindelijk tegenover zijn partijgenoot Hugenholtz kwam te staan was een speling van het lot. Overigens won Hugenholtz. Kort na dit merkwaardige verkiezingsavontuur werd besloten om de Volkskies vereniging een slapend bestaan te laten leiden. Een niet zo gebruikelijke foto van P.J. Troelstra, hier afgebeeld in de tuin bij zijn secretaris Simon A. Maas te Aerdenhout. (Uit: Gedenkschriften II) LUUK BRUG

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1998 | | pagina 159