Gedurende de periode 1825-1828 werd de klinkerweg aangelegd, waarbij de weg tot zeven meter werd verbreed. Ruim vier meter daarvan was bestraat. Door de onverharde zijstroken van de nieuwe weg ondervonden passanten de nodige overlast van verstuivingen en zandhopen op de weg. Dit werd later door het aanbrengen van begroeiing van de wegbermen en het planten van bomen verholpen. Voor het onderhoud kon men rekenen op financiële steun van de gemeente Haarlem, die 100,- per jaar op haar begroting hiervoor reserveerde. Daarnaast werd Zandvoort voor een be drag van 600,- aan visaccijns door Haarlem vrijgesteld. Toen de bestra- -16- ting was voltooid werden twee tollen ingericht. De ene bij het oude klaphek op de Viersprong en de andere bij de herberg 'Kostverloren' in Zandvoort. Zowel de Bloemendaalse Negotiaties als de Commissarissen van de Zand- voorterweg kregen bij Koninklijk Besluit van 29 maart 1826 het recht van tolheffing om hen in staat te stellen de onderhoudskosten te dekken. Het innen van de tolgelden werd weer als vanouds verpacht aan tolgaarders. De aandeelhouders hoefden geen tol te betalen. Dit privilege werd in 1861 ook aan de Haarlemse stalhouder j.C. van den Berg gegeven, die al tien jaar een diligence dienst tussen Haarlem en Zandvoort onderhield en zijn omnibus sen nu tot hotel Groot Badhuis kon laten rijden. Ook de andere route tussen Zandvoort en Haarlem, het Visserspad, waarlangs sinds 1725 een wagenveer liep, werd door de aanleg van een klinkerbestrating gemoderniseerd.13) Einde tolheffing In de 19de eeuw nam de familie Van der Velden het innen van de tol aan de Viersprong voor haar rekening. Als pachters van de tol namen zij hun in trek in de Haringbuis en huurden deze van de nieuwe eigenaars. Toen de laatste tolgaarder, Jan van der Velden jr., in 1908 overleed, werd het jaar daarop een nieuw tolhuis aan de Zandvoorterweg 143 gebouwd tegenover de Teding van Berkhoutlaan. 14) Dit betekende het einde voor de Haring buis als tolhuis. In het daarop volgende decennium werd langzamerhand het instituut tolheffing in de hele regio opgeheven. In 1918 werden de tol rechten in de gemeente Bloemendaal afgekocht. De tol aan de Zand voorterweg werd op 1 maart 1918 beëindigd na overdracht van de weg aan de gemeente Bloemendaal. l5) De weg werd gemeentebezit en de geel ge verfde tolboom die de straat afsloot werd verwijderd. Meer dan drie eeuwen lang had de Haringbuis dienst gedaan als herberg en tolhuis en de visverkopers uit Zandvoort als zijn beste klanten mogen begroeten. De kleine kern bij de Viersprong in Aerdenhout was na de eeuwwisseling uitgegroeid tot het hart van een nieuw Aerdenhout, waar Haerlem Jaarboek 1998

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1998 | | pagina 16