Van stuiverroman tot De Gids Lezers en lezeressen van het Haarlems Leesmuseum, 1880—1890 Inleiding We weten niet precies, maar wel ongeveer hoe een lezer anno 1999 zijn keuze maakt in het overweldigende boekenaanbod', door de massa s recen sies in boekenbijlagen van kranten en tijdschriften in te zien, door het be studeren van top-tien lijstjes, door in te gaan op suggesties van collega s en kennissen, door het noteren van titels uit praatprogramma's over boeken op radio en televisie, door te bladeren in boekhandel, antiquariaat of open bare bibliotheek, door lid te worden van een boekenclub. Of de lezer nu weloverwogen of impulsief kiest, gekozen wordt er en de lezer beklimt dap per, en met succes, de boekenberg. Deze kennis danken we aan grootscha lig onderzoek naar leesgewoonten, dat periodiek wordt herhaald. Uit dit onderzoek blijkt onder andere dat de Nederlandse bevolking veel meer boeken leent dan koopt: in 1996 werden 38,8 miljoen boeken aangeschaft en bijna vijf keer zoveel, 166 miljoen boeken, werden bij een openbare bibliotheek geleend.2) Bovendien is 'de typische lezer onmiskenbaar een lezeres. Vrouwen lezen gemiddeld meer dan mannen en vaker literaire werken.3) Via enquêtes weten we meer van keuzemechanismen en leesgewoonten in de huidige tijd. Hoeveel moeilijker is het zicht te krijgen op de lees cultuur in de negentiende eeuw, laat staan in een verder verleden. Op de simpele vraag: 'wie las wat in de negentiende eeuw?' bestaan alleen vage antwoorden. 4> Juist in de negentiende eeuw hebben zich grote veranderin gen voorgedaan op het gebied van het boekenaanbod, de distributie via de boekhandel en de manier waarop mensen boeken en tijdschriften binnen handbereik kregen. Historici zijn daarom uitermate geïnteresseerd in de boekgeschiedenis en de laatste jaren vooral in de consumptiekant van het boekenbedrijf, omdat leesgewoonten en de veranderingen daarin een af spiegeling zijn van allerlei sociale en culturele processen. Wie kon lezen? Las ook iedereen die de kunst machtig was? Waren er normen voor wat en hoe men moest lezen? Hoe werden boeken gekozen uit het aanbod? Met wat voor ideeëngoed kwamen mensen in aanraking? Hoe reageerden zij erop? BOUDIEN DE VRIES EN FEMKE VAN DER MEULEN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1998 | | pagina 93