De middeleeuwse toren, die te zien is op diverse schilderijen en pren ten, stamt uit de tweede helft van de vijftiende eeuw. Om precies te zijn, werd hij tussen 1465 en 1468 gebouwd.3' Vijf jaar nadat de toren was vol tooid werd er een klok in gehangen (0 45 cm). Deze functioneerde ver moedelijk als 'justitieklok' en werd geluid als schout en schepenen (of de baljuw van Kennemerland of de baljuw van Brederode) een vonnis wezen, of om het preciezer te zeggen, als het vonnis werd voltrokken, in het openbaar, op het schavot voor de Grote Vierschaar.4' Hoewel de oor spronkelijke toren dus verdwenen is, bleef de klok gespaard. Bij de her- -10- bouw in het begin van de twintigste eeuw kreeg hij zijn oude plaats weer terug.5' In 1958 heeft men de traditie ingesteld om de klok een keer in de drie weken te luiden ter aankondiging van de vergadering van de ge meenteraad, die steeds plaatsvindt op woensdagmiddag 14.00 uur. De eer ste keer dat dit gebeurde was op 29 oktober 1958, zoals de dag daarna te lezen stond in een kort bericht in het Haarlems Dagblad 'Traditie hersteld. Toen de nieuwe Haarlemse raad gistermiddag voor het eerst bijeen kwam klepte vijf minuten voor het begin van de vergadering een klein klokje in de stadhuistoren. Het ligt in de be doeling voor de aanvang van iedere toekomstige raadsvergadering het klokje te doen luiden ten teken dat de Haarlemse vroedschap bij eenkomt.' Een jaar tevoren, op 23 april 1957, had de Nederlandse Klokkenspel-Ver eniging haar jaarlijkse studiedag in de raadzaal van het stadhuis, en bij die gelegenheid gaf de toenmalige gemeentesecretaris mr. H.E. Phaff de wens te kennen dat der stede stem eigenlijk weer in volle glorie zou moe ten kunnen luiden.6' Met hulp van de Nederlandse Klokkenspel-Vereni ging ging die wens een jaar later dus al in vervulling.?' De identiteit van de maker van de klok is bekend. Hij werd in 1473 ge goten door Steven Butendijc, een telg uit een bekend Utrechts geslacht van klokkengieters.8' Van Steven Butendijc zijn 39 klokken bekend, ont staan in de periode 1444-1482; een daarvan was bestemd voor Duitsland en hangt in de Evangelische Kirche van Wersen, Kreis Tecklenburch (1447).9' Op bijna al deze klokken komen een of enkele opschriften voor, in het Latijn of Middelnederlands. Ook de Haarlemse klok heeft een opschrift. Tijdens een inspectie van de klok op 14 juni 1999 heb ik vast gesteld dat de tekst verdeeld is over twee regels.10' Uit het rijmpatroon blijkt echter dat het om een spreukstrofe gaat, met als rijmschema aabccb. Van zulke spreukstrofen zijn er sinds het midden van de dertiende eeuw honderden bewaard gebleven in de Nederlanden.11' In zesregelige vorm Haerlem Jaarboek 1999

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 10