mogen worden gebouwd van eene lagere huur dan 400,- waarborgt het aldaar verkrijgen van een aanzienlijk kwartier'4' Niets stond nu de goedkeuring meer in de weg en in de gemeenteraad van 27 februari 1895 werd ingestemd met het voorstel. De in het raadsstuk ge noemde huur van 400,- per jaar kwam ongeveer overeen met het loon dat een werkman in die tijd per jaar verdiende. Een geschoolde ambachtsman verdiende per jaar tussen 500,- en 1000,-.s» Spoedig na de goedkeuring werd met de uitvoering van het ontwerp begonnen. Dit leidde tot de doortrekking van de reeds gedeeltelijk be- -113- staande Koninginneweg naar de Wagenweg en ook tot de bouw van de Emmabrug. Mede hierdoor werd de weg gebaand voor de aanleg van een tramlijn die een belangrijke verbetering zou betekenen voor het openbaar vervoer in de stad dat tot dan toe door de paardentram werd verzorgd. In 1898 werd de Eerste Nederlandsche Electrische Trammaatschappij (enet) opgericht. Dit gebeurde na de inbreng van een concessie die de ar chitecten D.E.L. van den Arend en J.A.G. van der Steur in 1894 hadden aangevraagd. Deze aanvraag betrof de lijnen Haarlem-Zandvoort en de Ceintuurbaan. Deze laatste was van groot belang voor de mobiliteit bin nen de stad, terwijl ook de woonkwaliteit van diverse buurten ermee werd gediend. De Ceintuurbaan liep van het Stationsplein via de Wilhel- minastraat, Koninginneweg en Wagenweg naar de Hazepaterslaan en verder via de Paviljoenslaan en Kleine Eloutweg weer terug naar het Wilhelminapark met de tram van de Ceintuurbaan, ca. 1905 (foto Kennemer Atlas). KRIJN HAASNOOT

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 113