uitgeschreven, luidt de tekst op de klok als volgt: Ghi heren machtich Blif een drachtich En volch de reden. Doe di dat So sel u stat Staen in vreden.12* Het opschrift eindigt met het jaartal en de naam van de klokkenmaker: Mcccclxxiii Steven Butendyc maecket.13' De interpretatie van de mededeling op de klok levert weinig moeilijkhe den op. Stadsbestuurders worden opgeroepen eendrachtig te zijn en hun verstand te gebruiken. Doen ze dat dan bewaren ze daarmee de vrede in hun stad. De spreukstrofe werd in 1482 opnieuw gebruikt door Steven Butendijc, toen hij een klok vervaardigde voor de Heilige Catharina Kerk (thans Ne derlands Hervormde Kerk) in Brielle (Zuid-Holland) (0 186,5 cm)- Te midden van een paar andere Middelnederlandse opschriften luidt de tekst daar als volgt (de verschillen met de klok in Haarlem zijn onder streept) Ghi heren machtich Blift een drachtich En volcht de reden. Doe di dat So sel u stat Wel staen in vreden.14' De begrippen eendracht en verstand duiken regelmatig op in teksten waarin stadsbestuurders aan hun plichten worden herinnerd. Vroege voorbeelden van het eerste treffen we aan in de eerste helft van de veer tiende eeuw, onder meer in werken die tot de Antwerpse School worden gerekend (de dichtende stadsklerk Jan van Boendale was daarvan de beroemdste exponent).15' En vrede was vanzelfsprekend een essentieel begrip in de ogen van stedelingen: kooplieden en handelaren hadden baat bij een gepacificeerde leefomgeving. In 1471 tekende Steven Butendijc voor de 2600 kilo wegende Banklok in de Buurtoren te Utrecht (0 166 cm).l6) In dat jaar was de oude klok WIM VAN ANROOIJ

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 11