huis nr. 27 (1902), architect S.J.W. Mons Dit is de laatste villa die architect Mons voor het park heeft ontworpen. De asymetrische voorgevel bestaat uit drie afzonderlijke delen. De smal le ingangspartij wordt boven de gootlijst afgesloten door een merkwaar dige quasi 'trapgevel'. De beide overige gevelgedeelten die t.o.v. elkaar verspringen zijn elk op zich symmetrisch van opbouw. De ramen zijn gelijkvormig hoewel de onderlinge afmetingen en verhoudingen verschil len. Als geheel is de voorgevel evenwichtig van opbouw. De architectuur bevat nauwelijks details die aan de neo-stijlen ontleend zijn. Integendeel, voor die tijd doet het pand zelfs 'modern' aan, mede door de wat Berla- -131- giaans aandoende lateien boven de ramen die overigens in dit opzicht een zekere verwantschap vertonen met de panden nr. 30 en 31. Er bestaat in architectonisch opzicht een groot verschil tussen dit pand en het huur pand nr. 29 (1898), hoewel ze slechts ca. vier jaar na elkaar ontworpen werden. Het verschil tussen een pronkstuk van de laat 19e eeuwse neo- renaissance en een bescheiden zoekontwerp is opvallend. De eerste bewoner van dit pand was de arts dr. M.C.A. Bijleveld. Tussen de huizen nr. 27 en nr. 29 bevindt zich een brede doorgang waar langs een bedrijfspand (nr. 28) bereikt kan worden. Het betreft een voor malige bollenschuur die ooit behoorde bij de kwekerij Flora. Nog tot 1970 was hierin een exportbedrijf voor bloembollen gevestigd. Daarna bood het pand, tot voor kort, onderdak aan het bedrijf Paramedi. Er is nu een groothandel gevestigd.7' huis nr. 29 (1898), architect S.J.W. Mons Dit vrijstaande woonhuis is de oudste villa in het park. De architectuur vertoont bij alle gevels duidelijke kenmerken van de neo-renaissance. Met name blijkt dit uit het met lichte banden doorregen metselwerk van de gevels en de 'blokjes' naast en boven de ramen. Links van de ingang bevindt zich een over de volle gevelhoogte opgetrokken erkerpartij welke in de oorspronkelijke opzet bekroond werd, onderbroken door de goot, met een torentje met een fraai gevormd spitsje. Dit spitsje is helaas ver dwenen. Het restant van dat torentje oogt nu als dakkapel. Op de eerste verdieping bevindt zich aan de rechterkant van de voorgevel een aardig gedetailleerd veelhoekig houten erkertje. Ook dit werd oorspronkelijk bekroond met een boven de gootlijst opgericht houten torentje. De erker eindigt nu bij de goot. Het torentje is weg! De eerste bewoner van dit huis was de bollenkweker A.H.P. van Velsen. Later heeft hier vele jaren de huisarts dr. Bijleveld gewoond. HUIS NR. 28 KRIJN HAASNOOT

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 131