Recht te doen Daerop west coen Dat niet te laten. Het sterket die goei Die quaei neemt hoei Ende moet hem zaten. Steven Butendijc benutte ook deze spreukstrofe meer dan eens. Op de klok van de kerk (thans de Nederlands Hervormde Kerk) in Boven- Hardinxveld (gemeente Hardinxveld-Giessendam) (0 77 cm), waarvan de datering niet bekend is, komt de tekst als volgt voor (de verschillen met de klok in Utrecht zijn onderstreept) Recht te doen Daer_op west coen Dat niit te laten. Het sterket die goede Die quade kriget hoede Ende moet hem saten.18' Over de spreukstrofe in Utrecht en Boven-Hardinxveld valt iets meer te zeggen omtrent het ontstaan. Hij is niet uit het niets gedicht, maar de regels schijnen te zijn ontleend aan een reeds bestaand gedicht, waarvan onder meer een afschrift uit 1522 bewaard is gebleven. Dit afschrift kwam voor op twee houten borden die vroeger in het gemeentehuis van Zutphen hingen, maar die vermoedelijk als gevolg van een brand in 1944 verloren zijn gegaan.19* Naar valt aan te nemen, hingen de borden met de tekst in de ruimte waar de schepenen vonnis spraken: ook deze tekst hangt namelijk samen met het bestuur van een stad. Ik spreek in het bovenstaande steeds van één tekst, maar gezien de inhoud zijn het er eigenlijk twee, die evenwel als een twee-eenheid kunnen worden opge vat. Hoewel de borden elk ruimte boden aan zes lange versregels met bin nenrijm, kost het weinig moeite om de aabccb-vorm erin te herkennen. Ik geef de tekst die voorkwam op het eerste bord in herschikte vorm: Anxt, lijef noch lede En laet nijt mede Int rechte komen. Mer recht te doen Daer op weest koen Het sal u vromen. WIM VAN ANROOIJ

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 13