Neemt aff die koren Diet verboren Ende nijt te laten. Het stercket die guede Die quade krijcht hode Ende moet hem saten. Dat hoert ten recht Dat laet al slecht Ten rechte gaen. Dat u toe hoert Bescheit dat voert Dats wael ghedaen.20» [Hou angst, lijf en leden buiten de rechtspraak. Maar pas onver schrokken het recht toe, laat dat niet na, u zult er genoegen van beleven./ Vorder overeenkomstig de keuren de boetes in van dege nen die het verdienen en laat dat niet na. De goede wordt er beter van, de slechte houdt er rekening mee en moet zijn gedrag daaraan aanpassen./ Wat tot de rechtspraak behoort, laat dat onverkort zijn loop hebben. Breng tot een vergelijk wat tot uw bevoegdheid behoort, dat is welgedaan.] De door mij aangebrachte cursiveringen laten zien wat er is gebeurd: door twee regels te ontlenen aan de eerste spreukstrofe en vier regels aan de tweede, werd een nieuwe tekst samengesteld die Steven Butendijc geschikt achtte voor de klokken in Utrecht en Boven-Hardinxveld. Steven Butendijc was zo goed als zeker zelf verantwoordelijk voor het sa menstellen van de nieuwe spreuk.2" De spreuk op de klok van het Haarlemse stadhuis maakt namelijk aannemelijk dat hij de Zutphense tekst (althans: de zes-strofige tekst die onder meer via de Zutphense bor den is overgeleverd) gekend heeft. Om dit aannemelijk te maken, is het van belang de tekst op het tweede bord in de beschouwing te betrekken.22» De tekst luidde als volgt: Ghi heren machtich Blijft eendrachtich Ende volget den reden. Doe ghi dat Soe sal u stat Wael staen in vreden. Haerlem Jaarboek 1999

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 14