Tijdgenoten over Haarlem xxv Piet Hein Testas, 1866 -154— Van een bevriende relatie uit Warmond kreeg ik het boekje Een plezier- togtje naar de doorgraving van Holland op zijn smalst ter inzage. Het anoniem verschenen werkje was naar hij mij meedeelde volgens zijn moeder geschreven en geïllustreerd door haar oom Piet Hein Testas. In de bibliografie van Ratelband van Zuid-Kennemerland komt het boekje niet voor en evenmin in de dikke bibliografie van geschriften over het Noordzee-kanaal" en omdat het 'togtje' naar Haarlems omstreken leidde lag publicatie in deze rubriek voor de hand. Het boekje bestaat uit twaalf ongenummerde bladzijden, met een ver haal in dichtvorm over een gezelschap, bestaande uit Testas zelf, 'neef Koen', een zekere Verschuur, 'Oom Pieter' en het echtpaar Lingeman, dat vanuit Amsterdam per trein naar Haarlem reisde. Op het Amster damse station hadden ze een ontmoeting met de herstelde captain Casey en met diens broer of zwager en de herder (predikant?) Jamieson. Vanuit Haarlem ging men per rijtuig naar Velsen. Daar werden ze ontvangen door Fabius, die met Koen converseerde met vingerspraak. Te voet bezocht men de graafwerkzaamheden, waarna men per rijtuig tot vlak bij het strand doorreed. Door de duinen liep men naar zee en weer terug naar het rijtuig. Om drie uur dineerde men in Velsen, waarna het gezel schap per rijtuig via Driehuis naar Velserend reed, waar de ruïne van Brederode werd bezocht. Via Bloemendaal en het logement van Snijders, waar thee werd gedronken, reed men weer naar Haarlem om per trein naar Amsterdam terug te keren. Onder het vers staat de datum: 13 Juny 1866. Het boekje is geïllustreerd met aardige tekeningetjes. Deze zijn op dun papier gelithografeerd en tussen en naast de versregels ingeplakt. Een au teursnaam komt noch op het titelblad, noch onder de illustraties voor, zodat controle van de familieoverlevering dat tekst en illustraties van P.H. Testas zijn noodzakelijk was. Wellicht zou een bibliografische ver wijzing uitkomst kunnen bieden? Een tweede exemplaar bleek echter niet te vinden: noch in de Centrale Catalogus van Nederlandse biblio theken, noch in Brinkman's Catalogus. A.G. VAN DER STEUR

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 154