'Gezigt op Zandvoort, uit het badhuis. 6 Sept. '48'. Potloodtekening door P.H. Testas, opgenomen in een schetsboekje dat bewaard wordt in het familiear chief Van Valkenburg (avk, nr. 1099). is of deze geïllustreerd zijn. Muller's catalogus van historieprenten noemt één prent, maar om die te bekijken zou een reisje naar het Rijksprenten kabinet nodig zijn. Uit de personalia Testas bleek echter dat hij in 1877 gehuwd was met Jannetje van Gilse. Via deze familie was hij verwant aan de adelijke familie Van Valkenburg en enkele jaren geleden werd het familiearchief Van Valkenburg gedeponeerd bij het Haarlemse archief. Raadpleging van de inventaris leverde een twintigtal nummers op betreffende het echtpaar Testas-Van Gilse, waaronder een aantal brieven van P.H. Testas aan familieleden die geïllustreerd bleken te zijn met exact dezelfde tekeningetjes als die in het Pleziertogtje. Maar ook bleek dit archief een aantal gedrukte en geschreven werkjes van P.H. Testas te bevatten die op een gelijke manier waren geschreven en geïllustreerd. Een overzicht van het werk van P.H. Testas dat nu uit de genoemde bron nen bekend is, volgt hierachter als bijlage. Al met al weten we nu zeker dat P.H. Testas de auteur is van het vers en van de illustraties van het Pleziertogtje, dat de beschreven reis gemaakt werd door een groepje Amsterdamse kunstenaars rond P.F. Greive, dat het in een zeer kleine oplage werd gedrukt en dat er waarschijnlijk slechts één exemplaar van bewaard gebleven is. Haerlem Jaarboek 1999 -156-

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 156