'Met veel pleizier en enthousiasme' Jacques van Velsen (1902-1990), architect van de katholieke zuil1' De architect Jacques van Velsen stelde aan het eind van zijn loopbaan -169- een fotoalbum samen met daarin een bloemlezing van zijn architectuur. Op de eerste bladzijde van het album prijkt zijn portretfoto, met daaron der zijn huis- en bureauadres (Zonnelaan 11, Haarlem), de jaartallen '1928-1978', en de tekst: 'Vijftig jaar bouwen, met veel pleizier en enthou siasme.' De foto toont de architect in een ontspannen houding zetelend op het binnenterrein van het Frans Halsmuseum. Jacques, keurig in het pak gestoken, kijkt ons minzaam van opzij aan, een sigaret gedistingeerd in zijn rechterhand. Jacques van Velsen was tussen 1928 en 1978 actief als architect met een eigen bureau. Deze halve eeuw omvat de crisisjaren, de Tweede Wereld oorlog, de nationale wederopbouw en de periode waarin de verzorgings staat tot bloei kwam. De verzuiling - waar de in het katholieke milieu ge wortelde Van Velsen mee 'vergroeid' was - brokkelde met het verstrijken van de jaren geleidelijk af. De architectuur maakte ingrijpende ontwikke lingen door, bouwtechnisch en stilistisch. Van het naast elkaar bestaan van verschillende stromingen en richtingen in het interbellum tot de doorbraak van het functionalisme na de Tweede Wereldoorlog en de behoudende reactie hierop van traditionalistische en met name katholie ke zijde. Dat Van Velsen zich liet fotograferen tegen het decor van de zestien- de-eeuwse gevels van het vroegere oudemannenhuis, is gezien zijn eigen leeftijd op dat moment (76) meer dan een knipoog. Het moet vooral wor den opgevat als een huldeblijk aan zijn monumentenrijke thuisstad Haar lem, waar hij als architect het overgrote deel van zijn oeuvre tot uitvoe ring zag komen en zich steeds door liet inspireren. De stad aan het Spaarne maakte in Van Velsens werkzame periode een forse bevolkingsgroei door. Vooral na de Tweede Wereldoorlog be stond er een enorme behoefte aan nieuwe woningen en scholen. In de jaren vijftig, zestig en zeventig werd de stad uitgebreid met een aantal om vangrijke, op moderne leest geschoeide stadsdelen, zoals Parkwijk in Haarlem-Oost, Sinnevelt en Delftwijk in Haarlem-Noord en de Europa- WIM DE WAGT

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 169