se, toegespitst op zijn vak. Er zijn verschillende artikelen van zijn hand in te vinden, waaronder enkele afleveringen van de rubriek Kennemer Bouwkunst die hij in 1941 in het katholieke dagblad Nieuwe Haarlemse Courant begon. Hierin bespreekt hij plaatselijke oude en nieuwe gebou wen, maar ook gaat hij zover om voor bepaalde locaties een bebou- wingsvoorstel te doen, zoals voor de Raaks. Al eerder (1934) had hij in de Middelburgsche Courant enkele korte stukken geschreven over het 'stadsschoon' in deze Zeeuwse stad. Een vergelijkbare documentatiedrang legde hij aan de dag naar aanlei- -174— ding van de verwoestende bombardementen door de Duitse luchtmacht op Rotterdam en Middelburg in mei 1940. In een vroeg stadium was hij geïnteresseerd in de wederopbouw van deze twee steden en de ethische problemen - de oorspronkelijke bouwwerken reconstrueren óf ze ver vangen door nieuwe architectuur die dit met zich meebracht. Architect 1928-1940 Architecten die aan het begin van hun loopbaan staan krijgen vaak hun eerste opdrachten van familieleden of bevriende relaties. Zo ging het ook bij Jacques van Velsen. Het is zijn oom Theo Struycken die hem begin 1928 vraagt om een plan te maken voor de verbouwing van een pand aan de Barteljorisstraat (nummer 9), dat tot dan toe in gebruik is als 'Gezond heidshuis'. Het pand moet worden veranderd in een winkel met boven woning. Een vergelijkbare opdracht ontvangt hij kort daarna voor twee bestaande, aangrenzende panden aan de Grote Houtstraat, die moeten worden gewijzigd in één winkel met bovenwoning, 'Winkel's Stoffenhuis' geheten. Omstreeks diezelfde tijd ontwerpt hij voor de bekende 'Boek- en Kunsthandel H. Coebergh' aan de Gedempte Oude Gracht een etalage voor een tijdelijke tentoonstelling van boeken. De Haarlemse KVP-wethouder W.J.B. van Liemt, die hij persoonlijk kent, brengt Jacques vervolgens in contact met de katholieke woning bouwvereniging Sint Josef. Deze geeft Van Velsen zijn eerste grote bouw opdracht: een complex van 61 eengezinswoningen aan de Jan Gijzenkade in Haarlem-Noord.5» Initiatiefnemer is de 'r.k. Vereeniging voor groote gezinnen', waar Van Liemt voorzitter van is. Het complex is begin 1932 gereed; op 6 februari van dat jaar is de kerkelijke inzegening. Bij deze opdracht komen Jacques' professie en zijn sociale engagement voor het eerst samen. De architect staat namelijk voor de taak voor Sint Josef ongebruikelijk grote huizen te ontwerpen die bestemd zijn voor kinderrijke, katholieke gezinnen. Over dit onderwerp publiceert hij een achttal artikelen in het tijdschrift Het Gezin (1930), een uitgave van de Haerlem Jaarboek 1999

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 174