ten en dat bevoegd was in bepaalde rechtsgedingen een vonnis uit te spre ken. Gelet op de thematiek van het zes-strofige gedicht is het alleszins voorstelbaar dat de tekst in deze Utrechtse kring is ontstaan en van vader op zoon is doorgegeven. De zes-strofige tekst was ook bekend in de kring van het Hattemse stadsbestuur. De plaatselijke secretaris Henricus Haen maakte er in 1538 een afschrift van.25> Zijn tekstpresentatie is opvallend: de eerste drie spreukstrofen werden net als in Zutphen weergegeven met lange regels met binnenrijm (zonder indeling in strofen), de spreukstrofen 4 t/m 6 werden verdeeld in zes drieregelige strofen. -17- Zeven jaar tevoren, in 1531, was op de kerkklok van de Grote Kerk in Hoorn een opmerkelijke variant van de tekst op de Haarlemse stadhuis- klok aangebracht: lek Jhesus waerachtih Seg ju heren machtih Dat ghi bliven eendrachtich. Doet ghi dat Soe sal ju stat Wel staen in freden.26' De spreukstrofe werd gevolgd door een tweeregelig rijm, waarin het jaar tal en de makers van de klok werden genoemd: Doe men schreef mccccc ende xxxi daer bij Doe goten Geert van Wouw, Johan ter Stege mij.2?' Hoewel Hoorn niet ver van Haarlem verwijderd ligt, blijkt uit de tekstva rianten in vs. 4 en vs. 6 dat de spreukstrofe in Hoorn niet teruggaat op die in Haarlem, maar op een redactie die nauw verwant is met de zes- strofige tekst: Haarlem heeft in vs. 4 net als Brielle de variant di en mist in vs. 6 als enige het woord 1vel; Hoorn sluit op beide punten bij Zutphen en Hattem aan.28' Onderzoek naar spreuken en spreekwoorden draagt doorgaans een voorlopig karakter omdat de overstelpende hoeveelheid materiaal niet systematisch toegankelijk is. Maar al te vaak berusten observaties op toe- valsvondsten en toevallige kennis. Toch tekent zich in het hierboven besproken spreukenmateriaal in literair-historisch opzicht een opvallend oost-west-patroon af in de Noordelijke Nederlanden. Vaak is er sprake van een band met het stadsbestuur, wat gezien de inhoud van de teksten natuurlijk niet verrassend is. De opschriften in Haarlem, Boven-Hardinx- WIM VAN ANROOIJ

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 17