Amsterdamse School-kenmerken zijn volledig afwezig in het daarop volgende woning- en winkelcomplex aan het Admiraal de Ruyterplein en omgeving. De architectuur van dit complex is eenvoudig, doelmatig, zon der opsmuk. Wellicht speelde hier een rol dat toen dit project gereali seerd werd Nederland gebukt ging onder de economische crisis en er voor bouwkundige frivoliteiten geen geld was. Het ontbreken van uitge sproken stijlmiddelen heeft Van Velsen opgevangen door - net als aan de Jan Gijzenkade - een helderrode gevelsteen toe te passen die het com plex toch een karakteristiek uiterlijk geeft. -188- Anders ligt het met de bejaardenwoningen aan de Wassenaerstraat. Deze 'woningen voor ouden van dagen' zijn gedeeltelijk gegroepeerd aan drie zijden van een plantsoen, zodat het idee van een traditioneel hofje ontstaat. Met het oog op de doelgroep zijn deze woningen kleiner van op zet. Dit functionele gegeven is aangegrepen om huizen te maken die met hun relatief hoge daken, lage goothoogte en gemetselde details naadloos passen bij het model van een hofje. De geraffineerd-landelijke architec tuur van deze nederige woningen wil eerder tijdloos dan historiserend zijn. Echt traditionalistisch derhalve. Merkwaardig genoeg combineerde Jacques in de Sint Bavoschool aan de Eemstraat ouderwetse onderdelen als erkers en glas-in-loodramen met moderne stijlmiddelen. De ramen van de klaslokalen hebben stalen ko- Dakopbouw van het Verenigingsgebouw voor het Sint Franciscus Liefdewerk aan de Eemstraat in Haarlem-Noord, gebouwd eind jaren dertig. De traditio nele architectuur is gebaseerd op kerkelijke bouwkunst (foto W.A. de Wagt). Haerlem Jaarboek 1999

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 188