I Bejaardenwoningen gebouwd voor Sint Josef en De Voorzorg aan de Wasse naerstraat, in Haarlem-West, ca. 1935. De woningen hebben een traditioneel voorkomen met een lage goothoogte en zijn deels gegroepeerd rond een hof- jesachtig plantsoen (foto W.A. de Wagt). zijnen met fijne sponningen. Voor de gevels zijn lange, platte bakstenen gebruikt. De plastische betonnen omlijsting van de entree is ronduit bizar. Gevoegd bij de symmetrische voorgevel (een middendeel met vleu gels) en schuine pannendaken heeft deze school een nogal hybridisch voorkomen, dat niet zonder eigenzinnige kwaliteiten is. Op zichzelf is een dergelijk amalgaan van moderniteit en traditie bij een gebouw met een katholieke functie niet ongebruikelijk in de jaren dertig. Het ontwerp dat Jacques kort daarna (1938) maakt voor het Parochie huis aan de Rijksstraatweg ademt weer een uitgesproken vormelijke en strenge atmosfeer. De symmetrische hoofdopzet heeft een klassieke ge velindeling, onder een schuine kap. Bij deze bouwopdracht paste kenne lijk geen culturele nieuwlichterij. In dit gebouw moest katholiek zelfbe wustzijn op ernstige wijze tot uitdrukking worden gebracht. Een bouw werk waarin deze benadering ook als uitgangspunt diende, is het vereni gingsgebouw voor het Sint Franciscus Liefdewerk aan de Eemstraat. Van Velsen paste hier historiserende, aan de kerkelijke bouw ontleende motieven toe, zoals een basilikale plattegrond en dito opbouw. Maar het WIM DE WAGT

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 189