het eerst heeft Van Velsen hier platte daken toegepast. De enige verle vendiging van de gevels bestaat uit de merkwaardige, naar voren hellen de vierkante raampjes van de trappenhuizen die de gevels een karakteris tieke aanblik verschaffen. Nergens anders is sprake van ornamenten of traditionele details. Ditzelfde geldt voor het complex met 56 flats verder op aan de Jacques Perklaan. Deze woningen zijn ondergebracht in twee stroken, waarvan de voorgevels verticaal en horizontaal worden geleed met zeer eenvoudige bouwkundige middelen. Een opmerkelijk onderdeel zijn de zogenaamde 'onderhuizen' op de begane grond. Hierdoor be schikt iedere woning over twee extra kamers en bergruimte. De twee grote projecten waarin woningen met winkels zijn gecombi neerd illustreren Van Velsens wisselende positie tussen de polen modern en traditioneel. Zo heeft het eerste ontwerp dat hij maakt voor het blok winkels en bovenwoningen aan de Muiderslotweg nog puntige geveltop pen. Terwijl het uitgevoerde bouwplan juist een rationele vertaling is met platte daken en zorgvuldige invullingen van de betonnen constructie met beschot, baksteen en geprefabriceerde puien. Het blok met bedrijfsruim ten en twee lagen bovenwoningen aan de Geertruida Carelsenstraat heeft hij wel voorzien van een schuine kap. Voor de bedrijfsruimten en de Woningbouw aan de Boedapeststraat e.o. in Europawijk, jaren vijftig. Ge standaardiseerde architectuur met een anoniem voorkomen (foto W.A. de Wagt). WIM DE WAGT

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 197