bovenwoningen zijn gestandaardiseerde gevelelementen toegepast. Nog een stap verder in vergelijking met zijn eerdere woningprojecten doet hij met het portiekflats en eengezinswoningen aan de Mr. Gerritszlaan en omgeving, en de hiermee vergelijkbare stroken met flatwoningen aan de Zijlweg. De gevelarchitectuur van deze projecten is vlak en zonder karak teristieke, laat staan ornamentele onderdelen uitgevoerd. Een elementai re geleding heeft Van Velsen gecreëerd door twee kleuren baksteen toe te passen. De woningprojecten die hij buiten Haarlem ontwerpt onderstrepen -198- deze ontwikkeling naar een steeds grotere mate van zakelijkheid en recht-toe-recht-aan architectuur. De complexen in Vlissingen bijvoor beeld hebben nog schuine daken, een traditionele gevelopbouw en orna mentele details. Daarentegen is de volumineuze galerijflat in Amsterdam- Osdorp helemaal opgezet in systeembouw. Echter, door gebruik te ma ken van een uitgekiende kleurstelling heeft Van Velsen toch een, zij het zeer bescheiden, identiteit aan het flatgebouw weten te geven. Daarentegen hebben Van Velsens schoolgebouwen uit de jaren vijftig stuk voor stuk een traditioneel uiterlijk, dat passend werd geacht voor het doel waarvoor zij opgericht werden, namelijk katholiek lager onderwijs. De beide gebouwen aan de Geusevesperstraat en Roemer Visscherstraat zijn volwassen manifestaties van de ontwikkeling die de architect met de Woningbouw aan de Jacques Perklaan in Sinnevelt (coll. fam. Van Velsen). Haerlem Jaarboek 1999

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 198