Haarlemse stadsuitbreidingen van de jaren vijftig en zestig. Schalkwijk vindt hij 'stedebouwkundig interessant, maar bouwkundig matig.' De overheid heeft een te dikke vinger in de pap gehad, zegt hij. 'Er is teveel door de schoonheidscommissie en het gemeentebestuur aan gedokterd. Als men gewoon de architect zijn gang liet gaan, zou er veel meer varia tie zijn.' Hij vertelt 'erg' te hebben 'gepleit voor variatie in openheid en beslotenheid in de nieuwe wij ken. Als je in oude steden een groot plein ziet of een brede boule- -204- vard, dan is dat pas aardig als er zo'n klein zijstraatje naast is. In Schalkwijk, Delftwijk, Sinnevelt, is het allemaal royaal, open, een beetje winderig. Dat opene is prachtig, maar het wordt pas interes sant als er een beslotenheid naast is. Dat is niet gebeurd en dat vind ik wel erg jammer.' Een ander punt van zorg vormde de woningdifferentiatie in Schalkwijk. Van Velsen heeft zich hier direct mee bemoeid. Mede dankzij hem, zegt hij, is de verhouding tussen eengezins- en flatwoningen daar van 17-83 procent veranderd in 40-60 procent. Op die manier kon een meer 'men selijke architectuur' worden bewerkstelligd. Ook in meer concreet opzicht denkt hij na over de stedenbouwkundi ge ontwikkeling van Haarlem. Zo treedt hij in juni 1950 naar buiten met een plan voor een zakencentrum op de plaats van de te slopen fabrieks hallen van Beynes aan het stationsplein. Ondernemingen die nu nog kan toor houden in bijvoorbeeld Amsterdam zouden hier dan in kunnen trek ken, betoogt hij. De ligging vlakbij het station zou ook voordelig voor bedrijven elders in het land kunnen zijn om zich in Haarlem te vestigen. Bij het artikel waarin hij zijn ideeën uit de doeken doet is een schets van zijn hand geplaatst van twee hoge, joyeus vormgegeven kantoorgebou wen met cafés en vergaderzalen op de begane grond en kantoren op de verdiepingen. Tussen de gebouwen heeft hij een weids plantsoen in gedachten. Als in 1968 de nieuwbouwplannen voor een 16 verdiepingen hoog flatgebouw aan het stationsplein - van de Rotterdamse architect Herman Bakker, gemaakt in opdracht van Philips Pensioenfonds - een maal bekend zijn, houdt hij zijn hart vast. Hij vreest dat bezuinigingen op de architectuur zullen leiden tot een gebouw van onvoldoende architec tonisch niveau.20' Het complex dat uiteindelijk gerealiseerd is aan het Stationsplein toont dat zijn angst terecht was. Nu er in onze tijd serieuze gemeentelijke plannen circuleren voor een reorganisatie van het sta tionsplein en ook de opzet van een nieuwe gemeentekantoor bij het sta tion, lijkt hij, ruim 30 jaar na dato, alsnog zijn zin te krijgen. Haerlem Jaarboek 1999

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 204