onder. Overigens kan meestal in goed onderling overleg een bevredigen de oplossing worden gevonden. Voor de werkbelasting van de organisatie is de aanhoudende stroom aanvragen een grote zorg: alle capaciteit is nodig om het bovenstaande in goede banen te leiden. Meewerken aan nieuwe ontwikkelingen, zowel ruimtelijk als anderszins en zowel lokaal als landelijk, is momenteel een te ambitieuze doelstelling geworden. Een overzicht Bureau Monumentenbeleid werd in 1999 door de eigenaren van zo'n 300 panden benaderd voor het beoordelen van schetsplannen, het aanvragen van vergunningen en subsidies, begeleiding en advies op allerlei gebied. In 1999 is de monumentencommissie Haarlem 220 maal bij adressen be trokken geweest. Deze commissie adviseert b w over de bescherming van de monumentale panden. Bureau Monumentenbeleid fungeert daar bij als het uitvoerende ambtelijk bureau. Hieronder volgt een overzicht van enkele interessante restauraties c.q. wijzigingen van panden. bakenessergracht 35 (rijksmonument) Van dit uit de 18e eeuw daterende pand moesten zowel de voorgevel als de achtergevel dringend aangepakt worden. Het metselwerk is groten deels uitgehakt en ingeboet en voorzien van een knipvoeg. Het houtwerk van de kroonlijst is gerepareerd en er zijn tevens herstelwerkzaamheden verricht aan kozijnen, ramen en deuren. Daarnaast is de kap voorzien van nieuwe Oudhollandse pannen en zinken goten. bakenessergracht 81 (beeldbepalend pand) Op de plaats van het huidige pand, dat in 1902 als school met twee wo ningen gebouwd is in opdracht van de Vereeniging tot Stichting van Scholen met den Bijbel, stond vroeger een brouwerij. Het pand heeft de naam "de twee sterren metten croon" gedragen en bestaat thans uit 3 appartementen. De werkzaamheden behelsden met name het herstel van de daken, die opnieuw met rode kruispannen werden bedekt. Voorts zijn de benodigde werkzaamheden aan gevels, lood- en zinkwerk van de kap pen en een aantal indelingswijzigingen verricht. A.J. KRUIJER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 211