BARTELjORisstraat 32-34 (beeldbepalende panden) Deze twee panden zijn in handen van één eigenaar. Er was één woning aanwezig. In het kader van het project Wonen boven Winkels (wbw) zijn beide panden tegelijkertijd aangepakt, waarbij er vijf zelfstandige wonin gen/appartementen aan zijn toegevoegd. De toegang tot de woningen is bijna onzichtbaar opgenomen in de winkelpui van nr. 32. Alle woningen hebben toegang tot de op het westen gelegen terrassen aan de achterzij de. Vanuit de Starrepoort in de Kromme Elleboogsteeg zijn de fietsen bergingen bereikbaar. Achter het verlaagde plafond op de begane grond —213— van nummer 34 kwamen delen van een moer- en kinderbinten plafond tevoorschijn uit de 16e eeuw. Het plafond is zoveel mogelijk bewaard gebleven. In de muren op de begane grond zijn sporen ontdekt van de voormalige houtskeletbouw uit de late Middeleeuwen. Tevens is er ar cheologisch onderzoek verricht. burgwal 27 (beeldbepalend pand) Het betreft hier een bovenwoning uit een rijtje van vier met beeldbepa lende, eind ige-eeuwse lijstgevels. Het voegwerk aan de voorgevel was in slechte staat en moest worden vernieuwd. De gehele gepleisterde achter gevel was in deplorabele toestand en werd teruggebracht in schoon met selwerk met een passende raamindeling. Daarnaast zijn een aantal kozij nen vervangen en zijn de goten van nieuw zink voorzien. burgwal 11 (rijksmonument) Dit rijksmonument is een typisch i8e-eeuws pakhuis met zijn tuitgevel en tussentrap. Het metsel- en voegwerk moest dringend hersteld worden. gedempte oude gracht 42 (rijksmonument) Een gedeelte van het voeg- en metselwerk van dit winkel/woonhuis uit de eerste helft van de 17e eeuw was aangetast, hetgeen waarschijnlijk was ontstaan door een combinatie van een slechte aansluiting tussen het dak- vlak en de voorgevel en het gebruik van een te harde voegspecie. Deze aansluiting is nu verbeterd en de aangetaste stenen zijn vervangen en opnieuw gevoegd. A.J. KRUIJER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 213