Duitse predikant in opspraak Hieronymus Durer: zijn geloof, zijn kerkenraad en zijn 'dienstmaagd'. Aan één conclusie over het conflict tussen dominee Durer en zijn kerken raad valt niet te ontkomen: het daalde af tot het niveau van een ordinai re rel. De Duitse Lutherse predikant Hieronymus Durer werd er in 1683 achtereenvolgens van beticht dat hij zijn dienstmaagd zwanger had gemaakt, dat hij in persoonlijke gesprekken (en in zijn catechisatie) het geloof verkeerd uitlegde en dat hij ooit iemand in een confrontatie dode lijk had verwond. Alsof dit nog niet genoeg was werd daaraan in een later stadium van het conflict nog openbare dronkenschap en het onzedelijk betasten en toespreken van vrouwelijke lidmaten toegevoegd. Naar zijn eigen gevoelen werd hem verweten 'den lichtvaerdigsten Vagebondt Hoerejager Dronchert en Fielt' te zijn 'die op voeten gaen mochte'.1' En het waren niet de eerste de besten die hem dit voor de voeten wierpen, het waren de leden van zijn eigen kerkenraad. Het waren de mensen met wie hij in goede harmonie leiding moest geven aan de geloofsgemeen schap. Het conflict bleef ook niet beperkt tot de Lutherse gemeenschap in Haarlem. Het speelde zich al snel af in de volle openbaarheid. De ruziën de partijen bestookten elkaar met brochures die ze op eigen kosten lieten drukken en verspreiden. Al naar gelang hun persoonlijke voorkeuren kon iedereen in Haarlem mee genieten of gruwen. In laatste instantie werd het conflict dan ook uitgevochten voor de schepenbank. Dominee Durer won op alle fronten en vertrok, met een forse financiële genoegdoening, naar zijn geboorteland, naar Duitsland. Over dit conflict staan ons in hoofdzaak buitengewoon partijdige bronnen ter beschikking. Zaken die de ene partij met grote stelligheid beweert, worden door de andere partij even stellig ontkend. Of er van alle beschuldigingen ten minste nog iets op waarheid berust kan meer dan driehonderd jaar na dato nog maar ten dele achterhaald worden. In dit conflict stonden twee partijen tegenover elkaar. Aan de ene kant stond de beschuldigde, dominee Durer, aan de andere kant stond het kerkbestuur. Dit kerkbestuur bestond officieel uit twee lichamen. Enerzijds was daar de kerkenraad - een college van predikanten en ouderlingen ander- JAAP VOGEL

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 21