tieus vonden. De politiek koos uiteindelijk toch voor De Salon en het wachten is nu op het definitieve plan, waar opnieuw de kwaliteit van architectuur en materialen bepalend zijn voor het eindresultaat. Is de communicatie rondom De Appelaar al sterk verbeterd: bij de Raaks liep het van het begin af aan een stuk beter. Opmerkelijk is de soe pele keuze voor het terrein van de Ripperdakazerne. Het 'Huzarenstuk' combineert op het eerste gezicht op een doordachte wijze nieuwbouw en behoud van het bestaande. Spannend is verder de aanleg van de Zuidtangent dwars door Haar lem. Wat de een de modernste busbaan van Europa noemt, is in de ogen -227- van een ander een oplossing uit een vorige eeuw. Was lightrail/sneltram, deels ondergronds, niet een meer toekomstgerichte oplossing geweest? De tijd zal het leren. Hoe de Zuidtangent het aanzien van Haarlem zal veranderen, kan nog niet worden overzien. Interessant is de discussie over het knooppunt van openbaar vervoer rondom het Stationsplein, dat hopelijk een waardiger entree van de stad zal worden. Het geeft moed, dat men achterhaalde projecten uit de wei nig inspirerende jaren zestig/zeventig durft te heroverwegen. Als dezelfde moed kan worden opgebracht bij de herontwikkeling van het terrein van de Mariastichting en Schalkwijk (Schalkwijk 2000) dan gaat Haarlem wellicht een gouden eeuw tegemoet. Al die projecten en nog talloze kleinere objecten zullen de stad de komende tien/twintig jaar op z'n kop zetten. Maar voor een goed eindresultaat hebben we dat graag over. Bovendien spreekt er een zekere dynamiek uit al die activiteiten en daar schortte het de vorige eeuw in Haarlem nogal aan. Als nu ook nog het prachtige Spaarneplan uit de stoffige archiefkast wordt gehaald en wordt uitgevoerd en de stadsparken de juiste waarde ring voor een leefbaar Haarlem terugkrijgen, worden er belangrijke ele menten toegevoegd aan de kwaliteit van de stad. Bestuur en met name de werkgroep Gebouw en Omgeving volgen alle ontwikkelingen op de voet. De inbreng van leden in de discussie werd weer zeer gewaardeerd. Haerlem-prijs Op de laatste bestuursvergadering in december 1999 werd de tweejaar lijkse Haerlemprijs toegekend aan Liselotte Brummelkamp voor haar scriptie De Haarlemse paradox. Stichting geveltekens Op feestelijke wijze is in het voorjaar van 1999 de gevelsteen 'het VERENIGING HAERLEM

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 227