Scheepje' teruggeplaatst op zijn oorspronkelijke plaats Houtmarkt nr. 7. Deze was samen met gevelsteen 'de Korendrager' eind vorig jaar geres taureerd en opnieuw gepolychromeerd. Voor 'de Korendrager' wordt nog naar een passende plek gezocht, omdat de originele plaats, in een toe gangspoort naar achtergelegen panden, niet meer bestaat. Op de Bakenessergracht bevindt zich de gevelsteen 'de Valk', die heeft toebehoord aan de voormalige bierbrouwerij 'de Passer en de Valk'. De gevelsteen is in zeer slechte staat en heeft erg te lijden van de weersom standigheden. De Stichting heeft zich dan ook ingezet een actieplan op -228- te stellen om in samenspraak met de eigenaar en een speciaal restaura- tiebedrijf de steen van verder verval te redden. Naar aanleiding van de inventarisatietocht in 1997, waarin zo veel mo gelijk gevelstenen en geveltekens in kaart zijn gebracht, zijn met enige re gelmaat kleine artikelen in het Haarlems Dagblad verschenen. In deze stukjes wordt telkens met een bijbehorende foto de geschiedenis van een steen beschreven. Bovendien blijft de Stichting regelmatig contact houden met Monu mentenzorg en de particulieren over stenen die eventueel voor restaura tie in aanmerking kunnen komen. Werkgroep Gebouw en omgeving In 1999 heeft de werkgroep Gebouw Omgeving een nieuwe voorzitter gekregen: Nanette van Goor. Bart Uittenhout is, na een aantal jaren voorzitter te zijn geweest van deze werkgroep, begin 1999 teruggetreden. De werkgroep Gebouw Omgeving richt zich in principe op twee za ken. Het eerste is het volgen van de bouwplannen van de grotere bouw projecten binnen de stad. De werkgroep geeft aan het bestuur van de Ver eniging Haerlem gevraagd en ongevraagd advies over deze bouwactivi teiten. Het tweede aspect waar de werkgroep zich op richt is het schrij ven over architectuur en bouwhistorie. Zo is de werkgroep bezig met de voorbereiding van een boek over de pleinen van Haarlem. Een stukje uit dit boek vindt u als artikel in dit jaarboek. De werkgroep telde begin 1999 negen actieve leden. In de loop van het jaar zijn hier twee nieuwe leden bijgekomen en is één lid uit de werk groep teruggetreden. De werkgroep komt één maal per maand bijeen op de zolder van de Hoofdwacht. In 1999 heeft de werkgroep Gebouw Omgeving de navolgende bouwplannen gevolgd: De Appelaer, De Toneelschuur, De Raaks, Stationsplein, Ontwikkeling Waarderpolder/Droste/EBH/Spaarne-oever, Zuidtangent, Schalkwijk 2000+, Rookmakerterrein, Mariastichting, ekp- terrein, Ripperda-terrein, Stadion, Janskliniek en omgeving. Haerlem Jaarboek 1999

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 228