Necrologieën Cornelia Bal _235~ 8 september 1904-2 juli 1999 In haar vijfennegentigste levensjaar is na een kort ziekbed in Huize Wild hoef te Bloemendaal Cornelia P. Bal, voor velen mejuffrouw Bal, overle den. Wanneer men de kiekjes in het mooie antieke familiealbum bekijkt, dan blijkt al snel, dat mejuffrouw Bal van Zeeuwse afkomst was. Op het eiland Tholen was haar overgrootvader dijkgraaf, richtte haar grootvader de Nederlandse Protestanten Bond op en begon haar vader als onderwij zer zijn carrière, die hij later o.m. in Bloemendaal op de Hartenlust-MAVO zou voortzetten. Deze voorbeelden zullen wellicht later de keuze van me juffrouw Bal voor het geven van onderwijs en haar interesse voor de wereld om haar heen en niet in het minst de wereld van de vrouw heb ben beïnvloed. Cor Bal werd in Amsterdam, waar haar vader inmiddels in de verzeke ringen werkzaam was, geboren op 8 september 1904. Zij zat op de Agatha Dekenschool en later op de meisjes-HBS op de Keizersgracht. In haar met de hand geschreven levensverhaal, dat evenwel niet voltooid is, vertelt zij hoe de gevolgen van de Eerste Wereldoorlog diepe indruk op haar gemaakt hebben: de Belgische vluchtelingen in de manege in de Vondel straat, de vele gesneuvelden en het aardappeloproer in Amsterdam. In de jaren twintig verhuisde het gezin - inmiddels waren ook een broer en zus geboren - naar Overveen (Zijlweg) en maakte Cor Bal de middelbare school af op de meisjes-HBS in Haarlem, alwaar haar liefde voor talen sterk naar voren kwam. Zij twijfelde echter tussen Frans stu deren of een opleiding maatschappelijk werk volgen. Na een jaar huishoudschool in de Voorhelmstraat ging zij zich toch op Frans toeleggen; eerst met privélessen bij de heer Borggreve, na twee jaar naar Utrecht waar zij de cursus van mej. Salverda de Grave en mevr. Marcus volgde. Zij slaagde daar voor Frans Mo-a. Op de Universiteit van Amsterdam haalde zij het diploma Mo-b. Zij was intussen lid geworden

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 235