openbare scholen: het Lorentz Lyceum en het Spaarnelyceum, vergader den we maandelijks in het prachtige monument aan de Schotersingel waar de onderwijsadviseur domicilie hield. Daar leerden we Dick kennen als één van de onzen, Frans sprekend, zoals hij dat had geleerd tijdens zijn studie van het ancien Toulousain, de taal van de streek rondom de stad Toulouse, waarvan hij het accent altijd heeft gehouden. Hij verraste ons ook met zijn enorme culinaire en landbouwkundige kennis. Hij wist in welke streek je de beste truffels kon vinden en vooral ook hoe je die uit de grond moest zien te krijgen. -243- Aan gespreksonderwerpen met onze collega's van de Franse scholen waarmee we tijdens zijn rectoraat uitwisselingen organiseerden dus geen gebrek. Ook zij beschouwden hem meteen als één van de hunnen. Zij moeten zich ook altijd afgevraagd hebben hoe het toch mogelijk was dat een Franse boer uit de omstreken van Toulouse het tot rector had geschopt in Nederland. Aan Dick's liefde voor Frankrijk dankte de school ook zijn initiatief van het Versterkt Talen Onderwijs, de Option, vwo-leerlingen kregen de mogelijkheid om hun hele schoolloopbaan lang het aantal uren Frans te verdubbelen. Vlak voor hun eindexamen moesten de leerlingen dan ook nog in het Maison Descartes in Amsterdam enkele proeven van be kwaamheid afleggen. Als zij daarvoor slaagden, kregen deze leerlingen toegang tot alle Franse universiteiten. Toen er een voorzitter moest wor den gezocht voor de Werkgroep vto/tto, die de opdracht kreeg de minis ter te adviseren over Versterkt en Tweetalig Onderwijs, werd Dick voor zitter vanwege zijn enorme kennis en ervaring met deze materie. Uit dank voor zijn inspanningen ten behoeve van het toch altijd door het Engels wat bedreigde onderwijs Frans, werd Dick op 20 mei 1994 benoemd tot Chevalier dans l'Ordre des Palmes Académiques, een on derscheiding die slechts mondjesmaat door de Franse regering aan bui tenlanders wordt toegekend. Horizon Hij was medeoprichter en de eerste voorzitter van Horizon, een vereni ging van schoolleiders uit een aantal Europese landen (waaronder Rus land), die met hem van mening waren dat Europa alleen een kans van slagen heeft als de Europese gedachte gaat leven bij de jeugd, als de cul turele verschillen tussen de landen kunnen worden bestudeerd en daar na ook geaccepteerd. Dick zorgde ervoor dat leerlingen soms voor lan gere tijd de lessen gingen volgen aan het Lycée Joachim du Bellay in VTO NECROLOGIEËN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 243