Angers, dat elk jaar een internationale klas organiseerde. Samen met het Coornhertlycem werden in het kader van Horizon in Haarlem interna tionale projecten voor de leerlingen van beide scholen georganiseerd of gingen leerlingen bijvoorbeeld een weekje Shakespeare doen in Enge land. Dit alles lang voordat ckv i (Kunstzinnige en Culturele Vorming) als verplicht vak werd toegevoegd aan het studiehuis. Toen Dick het nodig vond dat er ook Spaans zou worden gegeven op zijn school, regelde hij via de Spaanse ambassade een native speaker als docente Spaans, die door de ambassade werd betaald. Daar kwam voor -244- de onderbouw al gauw een tweede docente bij. Dit alles tot groot genoe gen van de leerlingen die deze taal in hun pakket kozen, hetgeen duurde totdat de financiering van dit project werd gestopt. Muziekkenner Ondanks zijn drukke werkzaamheden op school en zijn internationale bemoeienissen, had Dick nog tijd over om voorzitter te worden van de Stichting Het Nederlands Kamerorkest. Deze functie zal niemand verba zen die weet dat Dick zeer verdienstelijk piano speelde en een groot ken ner was van klassieke muziek. Wie hem aan de dis al had bewonderd vanwege zijn culinaire gaven, kon daar nog een schepje bovenop doen, als hij enkele pianosonates van Mozart ten gehore bracht. Op onze toch ten naar Duinkerken, Parijs en tenslotte Angers om de jaarlijkse uitwis selingen voor te bereiden, liet hij mij onderweg in de auto de, in zijn ogen althans, mooiste muziek horen. Die was voor mij soms te contemporain, hetgeen ik nauwelijks durfde te laten merken, uit vrees dat ik te horen zou krijgen dat ik nog veel werk had te verzetten om mijn smaak te ver beteren. De problemen Na een aantal jaren, waarin zowel door de docenten als door de rector prettig en constructief gewerkt kon worden, keerde het tij en kregen we te maken met een teruglopend aantal aanmeldingen voor onze brugklas sen en dat gold vooral voor leerlingen van het HAvo/vwo-niveau. Daar mee begonnen de zorgen voor Dick en zijn schoolleiding. De lumpsum financiering hield geen rekening met de inhoudelijke kant van het onder wijs. Scholen worden afgerekend op het aantal leerlingen dat ze hebben en de daarvoor benodigde vierkante meters. Dick probeerde te redden wat er nog te redden viel en verhuurde lokalen aan een muziekschool. Het nieuwtje van het Versterkt Frans was er af. In de wijk verslechterde de reputatie van de school, waardoor steeds meer ouders hun kinderen de brug over lieten fietsen naar de in hun ogen betere scholen. Dit on- Haerlem Jaarboek 1999

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 244