danks het feit dat Dick bleef vechten om zijn school een identiteit te geven, die paste bij zijn niveau en aspiraties, vooral met het doel te bou wen aan een Europese school. Ondanks al zijn inspanningen om de vwo-afdeling te redden, werd deze kleiner en kleiner en de financiële zorgen van de schoolleiding steeds groter, vooral toen de hoofdsponsor van de Optionklassen het liet afweten. Het einde van onze deelname aan de Horizonactiviteiten kwam in zicht, toen ook het draagvlak binnen de school te klein was geworden. De fusie Tegelijkertijd kwam het bestuur met de oplossing voor de steeds maar kleiner wordende school: schaalvergroting. Als je gebouw te groot wordt voor het slinkende aantal leerlingen, dan blijft er niets anders over dan nog meer verhuren of fuseren. Alle bij fusies betrokken geledingen van opgeheven zelfstandige scholen weten, hoeveel zorgen en pijn fusies met zich meebrengen, met name voor de betrokken schoolleiders, die te maken krijgen met collega's die, net als zij, zich moeten bezinnen op hun lagere nieuwe functie als onderdirecteur onder een meestal nieuw te benoemen rector van buiten af. Is het vreemd, dat fusies tussen scholen met hun eigen specifieke cultuur, spanningen veroorzaken en problemen in de onderlinge relaties? Daarbij komt dan vaak ook nog het ziekma kende onderwijsmanagement, waarbij schoolleiders rekenmeesters moe ten worden en geen oog meer kunnen of willen hebben voor onderwijs kundige en culturele zaken. Voeg daar aan toe dat meestal de laagste afdeling binnen de nieuwe gemeenschap de meeste leerlingen heeft, op grond waarvan het bestaan van de kleinste afdeling wordt bedreigd. Dit alles vrat aan docenten, conrectoren en natuurlijk ook aan de rec tor, omdat ze allen het voortbestaan van hun Spaarnelyceum bedreigd zagen. Wie zijn de schuldigen? Het bestuur dat een fusie als enige oplos sing zag voor de slechte financiële positie van de school? De docenten die het steeds moeilijker kregen met het opleiden van minder begaafde en ongemotiveerde leerlingen? De conrectoren die voor zich zelf een plaats moesten zien te bevechten in de nieuwe constellatie? Zo zijn er nog wel een paar vragen te stellen uit de laatste periode van het arbeidzame leven van Dick Kraamwinkel, waarop geen antwoord is te geven. Eén ding is zeker: het was niet alleen de slopende ziekte die aan zijn gestel vrat, het waren ook de steeds moeilijker wordende arbeidsomstandigheden. De projectontwikkelaars Het Spaarnelyceum van Dick Kraamwinkel is met hem ten onder gegaan. Vanuit zijn kamer kon hij zien hoe het naast de school gelegen zwembad NECROLOGIEËN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 245