in een nieuw gebouw niet anders bestuurd kon worden dan op 'theo'cra tische wijze. Dit wekte weliswaar bij sommigen onlustgevoelens en bij anderen weer onbegrip, maar bij de meesten toch bewondering en ont zag- Theo Liket had al gauw door wie zijn werk goed deed en wie niet. Die laatsten werden daar volkomen terecht door hem op aangesproken, het geen in onze sector in die tijd ongebruikelijk was en aanleiding kon geven tot negatieve gevoelens jegens hem. Naar Den Haag _249~ Theo's bestuurlijke kwaliteiten bleven niet onopgemerkt in Den Haag. Dat bleek uit het feit dat hij enkele jaren na de oplevering van het nieu we schoolgebouw, in 1976 een functie op het departement kreeg aange boden. Het nieuws van zijn vertrek sloeg in als een bom en stemde ons allemaal verdrietig. Eenmaal op het Departement bleef Theo's ambtelijke ster stijgen. Hij begon daar als directeur Voorzieningen van het Directoraat-Generaal Diensten Onderwijs en Inspectie, vervolgens werd hij algemeen hoofdinspecteur van het voortgezet onderwijs, waarna hij tot zijn pensionering in 1988 de functie bekleedde van Plaatsvervangend Inspecteur-Generaal. Hij bleef daar zelf gewoon koel onder, daarbij zeer gesteund door vrouw en dochters, die met eventuele dikdoenerij wel raad zouden hebben geweten. Door zijn niet aflatende bemoeienissen met het onderwijs in het bui tenland, kreeg Theo steeds meer internationale contacten. Hij leverde bij dragen aan het werk van de Association des Administrateurs de l'Enseig- nement in Frankrijk. Twee keer heb ik de eer gehad mee te mogen naar conferenties van deze vereniging, waar ik Theo bewonderde vanwege de snelheid waarmee hij zijn Frans perfectioneerde en moeiteloos overscha kelde van Engels naar Duits en van Duits naar Frans. Ik bewonderde Theo Liket vanwege het lef waarmee hij hoog geplaatste Franse functio narissen de zegeningen van het Angelsaksische model van bestuur onder wees en hij maar bleef hameren op het feit dat het in Frankrijk nooit iets zou worden met het onderwijs zolang dit land centralistisch werd bestuurd. Ondanks zijn kritische kijk op de Franse samenleving, maakte hij daar veel vrienden. Ook Duitsers waardeerden hem, al dienden die volgens Theo wel hun tot in details geregelde onderwijssysteem volgens zijn concept te wijzigen. Op 30 april 1988 werd Theo Liket bij zijn 40-jarig ambtsjubileum, be noemd tot Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. NECROLOGIEËN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 249