met zedenzaken ook nu nog vaak het geval is: er zijn er maar twee die de toedracht kennen. Als hun verklaringen elkaar tegenspreken, en er is ver der geen bewijsmateriaal beschikbaar, is die toedracht voor derden niet meer te reconstrueren. Waarschijnlijk is het verstandig ons gewoon neer te leggen bij het oordeel van de schepenen en ons te buigen over vraag stukken die minstens zo interessant zijn en waarover heel wat meer te zeggen valt. Wat was de achtergrond van de enorme heftigheid waarmee de partijen elkaar in het openbaar te lijf gingen? Was de soms van haat getuigende toon waarmee Brouwer, namens het consistorie, en Durer elkaar in de haren vlogen strikt persoonlijk, of waren daar ook meer onpersoonlijke algemene redenen voor? Een geloofsgemeenschap onder spanning Hieronymus Durer was geboren in Glückstadt, nabij Hamburg. Aldaar werd hij gedoopt op 23 december 1641.2,1 Hij ontving zijn opleiding aan een Lutherse universiteit in Duitsland. Het is jammer genoeg niet bekend welke dat was, anders zouden we iets meer kunnen zeggen over de ach tergrond van zijn opvattingen over de Lutherse geloofsleer. In 1671 kwam hij naar Nederland. Voordat hij in 1673 in Haarlem aantrad, diende hij in elk geval een half jaar als vervangend predikant in Utrecht. Ook in Haarlem begon hij eerst als tijdelijke voorziening in de vacature die ont stond na het overlijden van dominee Meyer. Toen in het begin van 1674 de andere vaste predikant, Johannes Artopeus eveneens overleed, werd Durer beroepen en op 15 maart ingezegend. Naar zijn eigen zeggen gebeurde dat op aandringen van de gemeente en een deel van het con sistorie, maar eigenlijk tegen de zin van andere leden van dit kerkbestuur. Ook naar eigen zeggen heeft Durer het met zijn consistorie nooit kun nen vinden. Toen hij in 1673 in Haarlem kwam, vond hij de kerkgemeen te in een bedroevende staat. Er heerste geen discipline, geen tucht en er waren lidmaten die in geen jaren het Heilig Avondmaal hadden bijge woond. Voor dit alles was met name het consistorie verantwoordelijk: 'En 't is licht te gedencken hoedaenig dat het in sulcken Gemeente moet gestelt zijn daer de meeste disordres en ergernissen meest van de Hoofden voort komen; en daer een predicant niet meer te seggen heeft als een Jonge die een half Vat t'huys brengt'.22» Met deze uitspraak gaf Durer haarfijn aan waar voor hem de schoen wrong. In een Lutherse gemeente in Nederland was de predikant feitelijk de ondergeschikte van een kerkbestuur dat voortkwam uit plaatselijke JAAP VOGEL

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 37