Argeloos geplaatst De theekoepel Vaartzicht, de Firma C.G. van Tubergen en de Camera Obscura Al spoedig na het verschijnen van Hildebrand's Camera Obscura in 1839 -51- werd er hevig gespeculeerd over de personen en plaatsen die werden be schreven. Blijkbaar had Beets de juiste toon getroffen met zijn beschrij vingen, want in het nawoord bij de tweede druk schreef hij al dat hem van vele zijden voorbeelden werden aangewezen, die voor de beschreven personen model zouden hebben gestaan. Die voorbeelden werden door hem telkens ten stelligste ontkend want zijn chambre obscure werd 'arge loos geplaatst' zoals hij in hetzelfde nawoord schreef. Het voorwoord bij de Camera van Anonymus (Beets zelf) wees hier al op. Ook bij de locaties die Beets noemt zijn veel vraagtekens geplaatst. Haarlem, de Haarlemmerhout en Leiden spreken voor zich. Andere plaatsen blijven echter zonder aanduiding. En in het opstel Een Oude Kennis spreekt Hildebrand op het laatst zelfs over 'de stad die ik nooit noemen zal'. Over dit opstel hebben vele Haarlemmers zich nog lang illu sies gemaakt. De theekoepel Vaartzicht aan de Leidsevaart te Haarlem, op het terrein van de voormalige kwekerij van C.G. van Tubergen jr, werd nog lang gehouden voor de 'zeegroene koepel' uit Een Oude Kennis waar Buikje dokter Deluw en zijn gezin in grote wanorde aantrof. Waarop deze toeschrijving werd gebaseerd is nooit duidelijk geworden. Beets zal, als veel schrijvers hebben gedaan en nog doen, elementen uit de werke lijkheid hebben genomen en deze hebben verwerkt in zijn opstellen. Het dagboek van Beets biedt op dit punt ook geen houvast. Hoewel Deluw's koepel waarschijnlijk fictie is, loont het de moeite dit onderwerp eens extra onder de loupe te nemen. De firma Van Tubergen Op een kaart uit 1836 getiteld Nieuwe Kaart van Haarlems Schone Om streken van F.J. Nautz vinden we aan de Leidsevaart een aantal buitens en tuinen, met namen als Schoon Zigt, Stad en Vaart, Mijn Genoegen, Vaartzicht en Zwanenburg. En in de zgn Pui-boekjes uit die jaren wordt regelmatig melding gemaakt van geveilde buitens en 'plaisir-tuynen' met G.L. SLIEKER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 51