kwekersvak. Ook kreeg hij onderricht van de toen bekende botanicus professor C.A.J.A. Oudemans.2» Na enige tijd werkzaam te zijn geweest bij het Haarlemse kwekersbe- drijf A.C. van Eeden Co. kocht Van Tubergen in 1868 Zwanenburg. Eigenlijk bij toeval, want de oorspronkelijke koper was er op een open bare veiling 'aan blijven zitten' en wilde wel van zijn nieuwe bezit af. Van Tubergen, die getipt was over het reeds geveilde object, nam contact op met de nieuwe koper en werd zo de nieuwe eigenaar. Hij begon op het terrein een tuinbouwbedrijf en bollenkwekerij. Hij bleef ongehuwd en in 1882 kwam een neef in de firma, J.M.C. Hoog, eerste telg van de familie -53- die later eigenaar van het bedrijf zou worden. In 1890 voegde Th. M. Hoog zich als firmant bij het bedrijf. Mede dankzij zijn inzet werden nieuwe bolrassen ontwikkeld, en hij verbeterde bestaande. Ook waren er uitgebreide contacten met het buitenland. Naast de export van bloem bollen hield men zich bezig met het zoeken naar nieuwe en onbekende variëteiten. Daartoe had het bedrijf contacten met botanisten in Rusland en Azië die op aanwijzing van J.M.C. Hoog naar voor die tijd onbekende bolgewassen zochten. Mede hierdoor verkreeg het bedrijf wereldbekend heid. Het succes deed Van Tubergen zoeken naar uitbreidingsmogelijkhe den voor het bedrijf. Zo kocht men o.a. in 1894 het buitenverblijf Man- padshoek aan de Wagenweg te Heemstede. De gronden werden gebruikt Toegang tot de bloemkwekerij van de firma C.G. van Tubergen, 1928 (foto Kennemer Atlas). G.L. SLIEKER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 53