voor uitbreiding van de produktie. Ook nam de firma grond in huur van Jonkheer Teding van Berkhout aan de Koediefslaan te Heemstede. In 1904 werd de koepel Vaartzicht met aanbouw door de firma Van Tuber- gen verworven en daarna voor diverse doeleinden gebruikt. Op de bega ne grond werden klimaatcellen en een koelruimte ingericht voor het drogen en bewaren van bloembollen en zaden, en op de eerste en twee de verdieping kwamen opslagruimtes. Ook op andere gebieden had de firma een bijzondere reputatie. Zo had men een bijzondere collectie botanische boeken en prenten aange- -54- legd. Deze omvatte een zeventiende-eeuws tulpenboek, en schilderijen, prenten en geschriften met betrekking tot bloemen en planten.5' C.G. van Tubergen jr overleed op 25 januari 1919 waarna het bedrijf werd voorgezet door de familie Hoog. In 1969 verkreeg de firma het pre dikaat 'Koninklijk' en heette vanaf die tijd Koninklijke Bloembollen- en Zaadhandel Van Tubergen. In de loop der jaren werd het bedrijf steeds meer uitgebreid en door de oprukkende stadsbebouwing van Haarlem raakte het complex langzamerhand ingesloten. Dat wordt al duidelijk in 1906, want toen kon men al vanaf Vaartzicht de nog nieuwe bebouwing aan de Koninginneweg zien. In 1978 besloot de familie Hoog het bedrijf te verplaatsen naar HillegomT Daarmee verdween na 110 jaar de laatste kwekerij uit Haarlems stadsgebied. Er werd overigens al lange tijd over verhuizing gesproken. Vanaf 1920 werd het bedrijf regelmatig benaderd om het terrein te verkopen ten behoeve van de stadsuitbreiding. Daar is men echter tot 1978 nooit op in gegaan. Na de verhuizing zijn de bedrijfs gebouwen die tussen de koepels stonden gesloopt. Plannen om op het complex een bollenmuseum te vestigen en daarmee de reputatie van Het kantoor van de firma C.G. van Tubergen, 1969 (foto Kennemer Atlas). Haerlem Jaarboek 1999

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 54