Haarlem als bloemen- en bollenstad levendig te houden zijn nooit gere aliseerd. De koepels en de aangebouwde huizen zijn inmiddels gerestau reerd en staan tegenwoordig geheel vrij temidden van een op het terrein verschenen nieuwbouwwijk. Alles wat nog aan de kwekerij herinnert zijn de namen van de erachter gelegen straat, het Zwanenburgplantsoen en het nabijgelegen Van Tubergenpad. Zwanenburg Deze theekoepel dateert uit ca. 1760 en is oorspronkelijk gebouwd als houten theekoepel, waar in de loop der tijd verschillende delen aange bouwd zijn. De zgn. 'salon' werd gebouwd in ca. 1880, de keuken en en tree alsmede de uitbreiding van de woonkamer in 1927. Op een kaart uit 1824 van F.J. Nautz vinden wij Zwanenburg reeds omschreven als 'hofste de'. Op deze kaart vinden wij de koepel en een aanbouw. De plattegrond geeft de tuin weer als siertuin. Huize Zwanenburg werd na aankoop door Van Tubergen bewoond door hemzelf en zijn vader. Het geheel werd later woning en kantoor van J.M.C. Hoog. Bij de laatste restauratie heeft de huidige eigenares, mevrouw Hosper- Jonkers, in de erker of vroegere theekoepel weer de ramen laten aan brengen die voorheen dichtgemetseld waren. Thans heeft de koepel weer het aanzicht met de zes ramen zoals dat ook te zien is op diverse acht- tiende-eeuwse afbeeldingen. Daarop zien we de koepel nog geheel vrij staan langs de Leidse trekvaart met op de achtergrond de kerken en torens van Haarlem en enkele molensV Het plaatsen van de ramen ver- Huis Zwanenburg aan de Leidsevaart. Anonieme tekening, ca. 1780 (coll. Kennemer Atlas). G.L. SLIEKER

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 55