De spoorwegen en de Haarlemse stations Van de Oude Weg tot het Dynamisch Kantoor Het Haarlemse stationsgebouw van architect D.A.N. Margadant, veelal -65- omschreven als 'het mooiste station' in Nederland, is een hoogtepunt in de geschiedenis van de landelijke spoorwegarchitectuur. De hoofdlijnen van het stationscomplex zijn sterk beïnvloed door H.P. Berlage, die op dat moment door de oplevering van de Beurs in Amsterdam (1903) enor me belangstelling genoot. In de vrije bouwvolumen, zoals de perronbe bouwing, is bij de afwerking veel terug te vinden van de Jugendstil. Dat komt met name tot uitdrukking in de vele tegeltableaus en het houtsnij werk dat in de interieurs is verwerkt. Haar bijzondere plaats in de architectuurgeschiedenis dankt het sta tion aan het feit dat hier het enige voorbeeld is te vinden waar de Art Nouveaustijl als leidinggevende architectuurstroming bij het toepassen van de veelvuldige decoraties is verwerkt. Dit station heeft daardoor nationale betekenis verworven en is in Haarlem één van de grootste (jon gere) monumenten.1' Omdat we het in feite over het vierde stationsge bouw van Haarlem hebben, keren we even terug in de tijd. De introductie van de spoorwegen De opkomst van de spoorwegen in Nederland hangt nauw samen met de industriële revolutie die in Engeland begon. Door de aanleg van een spoorwegennet werden daar de vervoersproblemen, die een gevolg van de industriële ontwikkelingen waren, opgelost. De eerste goederenspoor lijn van Stockton naar Darlington in het graafschap Durham werd in 1825 aangelegd. Nog geen vier jaar later werd deze gevolgd door de eerste spoorwegverbinding voor personenvervoer tussen Liverpool en Man chester. In Nederland was men nog niet zo overtuigd van de voordelen die de spoorwegen konden bieden. Men kende hier een goed systeem van diligences en trekschuiten die lijndiensten tussen de steden onderhielden en uitstekend functioneerden. Het was dan ook het Belgische voorbeeld dat Nederland langzamer hand tot inkeer bracht. In 1835 openden onze zuiderburen hun eerste HENRI SPIJKERMAN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 65