koopste klasse werden zij namelijk aan alle mogelijke weersomstandig heden blootgesteld. De ontwikkelingen konden echter niet meer worden tegengehouden. Eén der latere concessionarissen van de H.IJ.S.M., W.C. Brade, was ver antwoordelijk voor de schetsontwerpen van het eerste Nederlandse spoorwegtraject. Hij richtte zich in januari 1835 middels een rekest (ver zoekschrift) en onder overlegging van een prospectus en een soort begro ting tot het Haarlemse stadsbestuur om op persoonlijke titel of voor een op te richten naamloze maatschappij concessie te verkrijgen om -67- 'eene IJzere Spoorweg van Amsterdam naar Haarlem ie Sectie van die naar Rotterdam met zijtakken naar Leijden, 's Gravenhage, Delft en Schiedam en provisioneel tot eene proef van Amsterdam naar Haarlem' te mogen aanleggen.*' Brade hoopte op die manier een snellere en goed kopere verbinding tussen genoemde steden tot stand te brengen. Met name dankzij de inspanningen van raadslid Tets van Goudriaan werd een spoedige afhandeling van de concessie-aanvraag mogelijk. Reeds op 13 mei I(-35 werden de concept-statuten voor een spoorwegonderneming bij de raad ter inzage gelegd.5' De eer voor het iniatief van het eerste spoorwegtraject moet echter worden toegeschreven aan die andere Noord-Hollandse hoofdstad. In Amsterdam werd een volkomen particuliere onderneming, de Holland- sche IJzeren Spoorweg-Maatschappij (H.IJ.S.M.) in 1837 opgericht, die al snel concessie kreeg voor de aanleg van een spoorwegverbinding van Amsterdam naar Rotterdam. De lijn zou echter in verschillende fasen worden aangelegd en men begon met een zestien kilometer lang baanvak tussen de hoofdstad van het land en die van de provincie.6' Haarlem was nog steeds gesitueerd in een rustige, landelijke omgeving en de spoorwegen betekenden de eerste concurrent voor de talrijke beurt- en wagenveren. Ook in Haarlem had de gemeenteraad veel beden kingen tegen de komst van het 'ijzeren monster'. Men wist echter de loka le tegenstand te onderdrukken en de introductie van dit nieuwe type ver keersmiddel was binnen een korte tijd een feit geworden.7' Overigens moet hier nog eens nadrukkelijk worden opgemerkt dat het aangelegde tracé vanwege het Haarlemmermeer het enige mogelijke traject vormde. Pas toen deze in 1844 werd drooggelegd werden andere verbindingen, zoals die van de huidige Schiphollijn mogelijk. Indien de eerste spoorbaan in Nederland vijftien jaar later was gebouwd zou het traject Amsterdam-Rotterdam de veel kortere weg door de Haarlemmer- HENRI SPIJKERMAN

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 67