in het midden een gietijzeren draaibrug werd voor een bedrag van 83.000,- aanbesteed.12' Anders dan tegenwoordig was de brug in die beginperiode de gehele dag voor scheepvaart geopend en werd zij slechts gesloten bij het passeren van een trein. De spoorbaan zou nu de stad over haar gehele breedte doorsnijden, zodat ook spoorbruggen over de stads singels alsmede verschillende spoorwegovergangen moesten worden gebouwd. Het eerste tracé werd buiten de wallen aan de noordzijde van de stad ontworpen met het Frans Halspark (tegenwoordig Frans Halsplein) als gewenste locatie voor het station. De afstand naar het bebouwde gedeel te van de stad was echter te groot. Het leek daarom voor de hand te lig gen dat een nieuw station binnen de stadsgrenzen zou worden gesticht. Een groot bezwaar voor het stadsbestuur was dat de treinreizigers dan zonder poortgeld te betalen de stad Haarlem konden binnenkomen. Om die reden werden op kosten van de H.IJ.S.M. twee kommiezenhuisjes bij de stadsgrenzen neergezet.13' Uiteindelijk werd als locatie voor het station gekozen voor het Jansveld in het noorden van de stad, ongeveer waar het huidige station staat. De grond in dit stadsdeel, dat bekend stond als de Nieuwstad, was reeds grotendeels in eigendom van de gemeente."" Voor de bouw van het station moesten nog enige panden aan de Kruisweg wor den gesloopt. Tevens ontwierp men een stationsplein aan de stadskant. Door de komst van de spoorwegen verdween een aantal straten en werd de wijk in twee delen gesplitst, waardoor de Varkensmarkt en de Bolwerken in een enigszins geisoleerde positie terecht kwamen. Haerlem Jaarboek 1999 De spoorbrug over het Spaarne. Aquarel van C. Ekama, 1864 (coll. Kennemer Atlas).

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 70