b w in een 'adres' (speciaal verzoekschrift) de vele bezwaren, die de spoorlijn voor weg- en waterverkeer in de stad veroorzaakte, nader uit een te zetten.2?» Omdat het gewenste resultaat achterwege bleef, werd in 1883 een raadscommissie geïnstalleerd met als technisch adviseur ir. J.M. Telders, die even later tot hoogleraar aan de Polytechnische school in Delft werd benoemd.28' Deze spoorwegcommissie moest oplossingen voor de verkeersproblemen aandragen en een breder draagvlak voor de ge meentebelangen creëren. Intussen trachtte men verbetering in de situatie aan te brengen door -78- over de spoorbaan in de Kruisweg een houten loopbrug, ook wel lucht brug genaamd, te bouwen. Als een meer structurele oplossing werd in 1885 het (eind-)plan Telders aangereikt, waarbij de spoorbaan nagenoeg over het gehele traject binnen de bebouwde kom zo'n twee a drie meter zou worden verhoogd. Op die manier konden niet alleen de overwegen in de Jans- en Kruisweg, maar ook die in het Kenaupark en Zijlweg ver dwijnen om voor tunnels plaats te maken. Tegelijkertijd moest ook een nieuwe, veel hogere spoorbrug over het Spaarne worden gemaakt, waar door de scheepvaart niet meer zo frequent gestremd zou worden.29' Bovendien moest het station zelf doelmatiger worden ingericht. Hoewel de H.IJ.S.M. zijn goedkeuring aan het plan verleende, was het financieel (nog) niet haalbaar. De gemeente en de spoorwegen konden niet tot over eenstemming komen. Omdat de H.IJ.S.M. het contact verbrak trachtte de raad met de benoeming van een nieuwe commissie het overleg te her openen.30' In 1899 kreeg het plan Telders toch nog een gunstig vervolg. De voor die tijd enorme kosten werden op een slordige vijf en een half miljoen gulden begroot, waarvan een half miljoen gulden voor rekening van de gemeente Haarlem zou komen.31' Het nieuwe station zou op de plaats van het oude verrijzen en in de plannen werd tevens aan een apart goederen emplacement tussen Jansweg en Spaarne gedacht. Zo werd na een jaren lange discussie in 1903 het jaar van de spoorwegstaking32' door de H.IJ.S.M. begonnen met de ophoging van de spoorbaan, de bouw van een elektrische centrale, het plaatsen van een nieuwe spoorbrug en de aanleg van viaducten over het gehele traject tot voorbij de Zijlweg. Met de bouw van het nieuwe station werden de spooroverwegen en luchtbruggen in Kruis- en Jansweg door tunnels vervangen.33' Als gevolg van de geplande verhoogde spoorbaan werd de in oktober 1891 geopende halteplaats Zijlweg op 1 mei 1903 gesloten.34' Er zou namelijk geen ruimte meer over blijven voor een perron. Tot de voornoemde spoorwegwerken, die van 1903 tot 1906 werden uitgevoerd, behoorden in een tijd van aantrekkende industriële ontwik- Haerlem Jaarboek 1999

Jaarverslagen en Jaarboeken Vereniging Haerlem | 1999 | | pagina 78